«Терновий шлях, тернова доля» - літературно-сценічна композиція Ярослава Яроша


В обласній бібліотеці для дітей Ярослав Ярош, заслужений діяч мистецтв, доцент кафедри філології та методики початкової освіти, поет і драматург провів зі студентами 4 курсу Педагогічного інституту літературно-сценічну композицію «Терновий шлях, тернова доля».

Захід приурочено до 100-річчя обшуку-трусу української письменниці і вчительки Марійки Підгірянки жандармами російської окупаційної армії. Ця сумна і навіть трагічна подія сталася у селі Вороні Коломийського повіту 30 жовтня 1914 року.
Поетеса у вірші «Бажання матері» заявляла:
Більше нічого я не хочу:
Ні щастя, ні спокою –
Терновим шляхом поволочу
Тернову долю мою.
На початку композиції Ярослав Ярош розповів, що Марійка Підгірянка (дівоче прізвище Ленерт) народилася 1881 року у селі Білі Ослави Надвірнянського повіту теперішньої Івано-Франківської області. Дідусь по лінії матері був священиком. У 15-річному віці склала іспит за восьмирічну жіночу виділову школу у Коломиї, а через 4 роки склала екстерном іспити у Львівській учительській семінарії і отримала призначення в Уторопську школу. В Уторопах повінчалася із учителем Августином Домбровським. У Львові у 1908 році побачила світ перша збірка віршів Марійки Підгірянки «Відгуки душі» з передмовою Костянтини Малицької. У 1908 році тодішня польська шкільна влада перевела Августина Домбровського в село Ворону поблизу Отинії. А через 2 роки туди переїхала і Марійка Підгірянка.
У Вороні відбулися загальні збори Товариства «Взаємна поміч українського вчительства», де Підгірянка прочитала доповідь «Чи може вчитель успішно працювати, не доповнюючи свої загальноосвітні і педагогічні знання». А 30 жовтня того ж 1914 року жандарми російської окупаційної армії оточили українську школу, провели обшук-трус у Домбровських, наскидали повний мішок літератури, рукописів, листів, фотографій, документів, а господаря, батька чотирьох дій і вчителя, – заарештували. Всі ті рукописи, документи, фотографії, друковані твори поетеси безслідно зникли. Так повелася з українською поетесою і вчителькою московська окупаційна влада...


«І сьогодні, через 100 років, ми маємо пам'ятати про це, як і про наших зловмисних агресивних ворогів – російських шовіністів», – так закінчив свою розповідь Ярослав Ярош.
Студентки Юлія Минай, Мар'яна Бегметюк та Іванна Ревак (ПОІ-42), Мар'яна Кравчук, Юлія Щербюк та Оксана Сіщук (ПОМ-41) продекламували вірші Марійки Підгірянки «Дві матері», «Гей, як прапори мають», «Три віночки», «Бажання матері», «Писанка», «Розмова про сонце» та інші. Христина Броневич високохудожньо прочитала початковий фрагмент відомого оповідання Марійки Підгірянки «Марійчин Великдень».
Піднесено і хвилююче звучала повстанська пісня «Там, під Львівським замком» у виконанні дуету молодих учительок-музиканток.
Виступи студенток доповнили і зворушили слухачів і глядачів щирі декламації вихованців Івано-Франківського дошкільного навчального закладу № 9 «Дзвіночок» (завідувач Надія Григорів).
Директор обласної бібліотеки для дітей Ірина Тацалович, завідувач відділом обслуговування читачів 5-9 класів Олександра Симчич та бібліотекар читального залу Юлія Грицеляк розповіли про вшанування величного імені Марійки Підгірянки, зацікавленість школярів творчістю поетеси, вплив художнього слова і загалом читацького сприйняття та ентузіазму на формування патріотичних почуттів, любові до батьків та матерів, до рідного краю, до України як до Вітчизни і до держави.
В числі вдячних глядачів і слухачів були учні 7-В класу Івано-Франківської ЗОШ № 5 із класним керівником та вчителькою Лесею Олексин.



1 Листопада 2014 p.
©http://briz.if.ua/