10 жовтня – День працівників сфери стандартизації та метрології


Вже традиційно середина жовтня в Україні проходить під егідою відзначення Всесвітнього дня стандартів (14 жовтня) та професійного свята працівників сфери стандартизації та метрології (10 жовтня).

Дата 14 жовтня була обрана для святкування Всесвітнього дня стандартів на тій підставі, що саме цього дня у 1946 році делегації від 25 країн вперше зібралися в Лондоні, щоб ухвалити рішення про створення нової міжнародної організації, призначеної для об'єднання зусиль і координації роботи національних комітетів із стандартів. Міжнародна Організація по Стандартизації (ISO) була офіційно сформована рік потому, а святкування цієї події вперше відбулося саме за ініціативою президента ISO 14 жовтня 1970 року
Метою відзначення 10 жовтня професійного свята – Дня працівників стандартизації та метрології є підвищення інформованості українського суспільства щодо важливості стандартизації та метрології для розвитку світової економіки, успішності євроінтеграційних процесів, потреб бізнесу, промисловості і споживачів та вшанування праці фахівців цих сфер в Україні.
Зазвичай, до професійного свята прийнято підбивати підсумки минулого року та окреслювати нові завдання і цілі. Перш за все, варто зазначити, що цього року Випробувальний центр і Центр калібрування та повірки засобів вимірювальної техніки ДП«Івано-Франківськстандартметрологія» успішно пройшли акредитацію в Національному агенстві з акредитації України на відповідність вимогам ДСТУ IEC17025. Важливість такої акредитації полягає не тільки у підтвердженні досягнутого рівня точності випробувань та вимірювань, але й у розширенні сфери акредитації на здійснення 18 нових видів випробувань, проведення досліджень лічильників газу в різних умовах експлуатації на відповідність вимогам Технічного регламенту. Не зважаючи на складну ситуацію у державі, з метою забезпечення належного рівня єдності вимірювань у різних галузях та вирішення нагальних для України питань достовірності обліку енергоресурсів ДП"Івано-Франківськстандартметрологія" впродовж року виконано роботи зі створення вторинного еталону одиниць об’єму газу від 0,003м3 до 0,016м3 та об’ємної витрати газу в діапазоні від 0,001м3/год до 0,3м3/год, експлуатація якого дасть можливість здійснювати калібрування та повірку засобів вимірювальної техніки, які раніше в Україні не були забезпечені відповідним еталонним обладнанням.
Крім цього, впродовж року активно відбувалась і щоденна клопітка праця: здійснено державний метрологічний контроль понад 200тис.одиниць засобів вимірювальної техніки, атестовано понад 100 вимірювальних лабораторій, які працюють безпосередньо на виробництвах та об’єктах надання послуг. Також, підбито підсумки
5-річної діяльності ГМО лабораторії за час функціонування якої досліджено 3200 зразків продуктів харчування та сільськогосподарської сировини на вміст генетично-модифікованих компонентів.

Незважаючи на скрутну економічну ситуацію проведена робота з підприємствами області щодо розробки, реєстрації та внесення до бази даних «Технічні умови України» понад 80 технічних умов на зовсім нову та дещо оновлено промислову і харчову продукцію. За результатами роботи Дегустаційної комісії рекомендовано до виробництва 74 зразки нової харчової продукції.

Також, впродовж 2014 року науковцями ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" розроблено нову редакцію державної повірочної схеми для засобів вимірювання об'єму та об'ємної газу (ДСТУ 3383), якою передбачено впровадження нових засобів вимірювальної техніки та методів підвищення точності передачі одиниці вимірювань об'єму газу від первинних еталонів до робочих лічильників газу.

Не зупиняючись на досягнутому прикарпатські метрологи планують і надалі розширювати напрямки діяльності враховуючи нагальні вимоги часу. Зокрема, у найближчому майбутньому заплановано введення в експлуатацію вихідного еталона для відтворення одиниці об'єму газу при тисках до 1,6мПа в діапазоні витрат від 1 до 200м3/год, що дасть можливість відтворення одиниці об'єму для калібрування лічильників газу в робочих умовах експлуатації. Тобто випробування лічильників газу на точність можна буде здійснювати з урахуванням похибок, які виникають в момент інсталяції лічильника на робочу поверхню, що, знову ж таки підвищить точність вимірювань використовуваних ресурсів.

Надзвичайно багато уваги приділятиметься і гармонізації стандартів з європейськими в частині вимірювання та обліку природного газу.

Ольга Петренко, для БРІЗ



9 Жовтня 2014 p.
©http://briz.if.ua/