Річна економія «Уніплит» становить $ 720 тис.


Поки ще непопулярний стандарт від Міжнародного комітету з інтегрованою звітності (IIRC) може стати революційним. Якщо у 1975 році матеріальні активи бізнесу формували 83% його вартості, то в 2005-2009 роках ця частка знизилася до 20%. Інші 80% створюються нематеріальними факторами, де лідерство за «зеленими» ініціативами. На це стали реагувати і фондові індекси.

Перший індикатор сталого розвитку був запущений ще на початку 90-х. Сьогодні їх - більше сотні, а так зване соціально відповідальне інвестування (СВІ) - один із трендів глобального фондового ринку. «Інвесторів цікавить інформація, що дозволяє слідувати обраним напрямкам і критеріям СВІ, а також що стосується питань, які впливають на вартість бізнесу, його репутацію і інвестпривабливість», - відзначають аналітики Ernst & Young.

Українським компаніям до IIRC поки далеко, більшості з них ще не під силу навіть перехід з національною на міжнародну фінзвітність. Але тим, хто хоче використовувати позиковий ресурс для «зелених» проектів, доведеться вчитися. Приватних інвесторів небагато, основні ресурсні донори - міжнародні організації.

Традиційно ключовими на цьому ринку є Світовий банк і Європейський банк реконструкції та розвитку. Вони ж основні гравці в роботі з державним та комунальним секторами.

ЄБРР працює з банками за Українською програмою підвищення енерго-ефективності (UKEEP). До кінця 2011-го було профінансовано понад 50 проектів на загальну суму понад $ 110 млн. Сумарно це дозволило заощадити енергію, еквівалентну річному споживанню 540 тис. сімей, і скоротити викиди, рівні викидів 241 тис. легкових автомобілів. З минулого року через Укрексімбанк і Мегабанк за програмою UKEEP кредити можуть отримати компанії малого та середнього бізнесу. Серед останніх реалізованих проектів - фінансування Івано-Франківської компанії «Уніплит» (деревообробна промисловість) та миколаївського виробника шкіри «Возко». За розрахунками ЄБРР, за рахунок впровадження еко-технологій річна економія «Уніплит» становить $ 720 тис., а інвестиції окупаються протягом двох років. «Возко» може зберегти до $ 160 тис. на рік і окупити складені інвестиції в строк до п'яти років.

Крім Світового банку і ЄБРР, українська екологія цікава і ряду інших міжнародних інвесторів. Один з активних гравців - Північна екологічна фінансова корпорація (NEFCO), що інвестує в еко-проекти країн Центральної та Східної Європи. На початку цього року NEFCO виділила 1,8 млн. євро сільгоспкомпанії «Даноша» на будівництво біогазової установки. Очікується, що після її введення викиди парникових газів зменшаться на 27,3 тис. тонн. До цього також були проекти фінансування «Галичина Захід» та лакофарбового виробництва «Ескаро». В Україну NEFCO працює за двома основними програмами - «Чисте виробництво» і «Еко-ефективність», в рамках яких можна отримати 50-350 тис. євро і 100-400 тис. євро відповідно. Одне з основних вимог - фінансування існуючих потужностей.

Олена Мошенець
«Инвестгазета» № 15, 19 квітня 2012

 



5 Травня 2012 p.
©http://briz.if.ua/