Кожен другий бос звертається до підлеглих із незвичними проханнями


Щоб не мати проблем на роботі, доручення керівника слід виконувати якісно і вчасно. Але як повестися, якщо прохання керівника до робочих питань жодного стосунку не мають? Дослідницький центр Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна дізнавався, як ставляться офісні працівники до дивних прохань босів.

За даними дослідження hh.ua, майже половина (а саме 48%) керівників звертаються до підлеглих із незвичними проханнями або проханнями особистого характеру. Більше за те, всупереч усталеній думці, такі прохання адресовані не тільки рядовим співробітникам. 49% опитаних, яким будь-коли доводилося зіштовхуватися з дорученнями, що не мають стосунку до роботи, — менеджери середньої ланки. Ще 39% таких «щасливців» — лінійні спеціалісти. Але й топ-менеджерам не завжди вдається уникнути незвичних доручень. 12% із них зізналися, що чули від керівника прохання особистого характеру.

Із незвичними проханнями офісні співробітники мають справу значно частіше, ніж із особистими. Наприклад, 15% опитаних відповіли, що незвичні прохання надходять до них регулярно. Трохи більше половини (52%) білих комірців чують такі прохання керівника час від часу. Ще третина всіх опитаних — дуже рідко. Що ж стосовно доручень особистого характеру, то регулярно з ними доводиться мати справу 11% співробітників. Час від часу або дуже рідко такі прохання чують 43% і 46% відповідно.

Цілком очікувано, що тільки кожен десятий не бачить в особистих проханнях нічого поганого. Майже четверта частина офісних працівників (23%) не в захваті від «додаткового навантаження». Цікаво, що більше половини (53%) цілком лояльно поставляться до особистих прохань керівника. Вони стверджують, що готові прийти на допомогу, якщо виконання доручень не буде надто обтяжливим.

Дані були отримані в результаті опитування зареєстрованих користувачів сайту hh.ua, проведеного в серпні 2014 року. В опитуванні брали участь 648 респондентів із різних регіонів України.



18 Серпня 2014 p.
©http://briz.if.ua/