Довгоочікуваний потяг зі столиці до Карпат вже курсує


Від 3 серпня почав курсувати поїзд № 457/458 сполученням Київ—Рахів, що з’єднав прямим залізничним сполученням столицю України з Гуцульщиною. Вже перший рейс поїзда, якого рахів’яни очікували 12 років, засвідчив, що це буде один з найпопулярніших напрямків, адже із запропонованих місць пасажири викупили всі 560. Зокрема до Коломиї приїхав 91 пасажир, до Яремче — 106, до Ворохти — 124 і до Рахова — 112 чол.

Під звуки трембіт

Із Києва поїзд вирушив 3 серпня ще о 15 год 39 хв, а до кінцевої станції, де відбулась урочиста зустріч, прибув наступного дня о 10 год 56 хв. Ця подія перетворилась у справжнє велелюдне свято для рахів’ян, адже ініціативна група працювала понад 10 років, аби це транспортне сполучення стало реальністю. Втім, курсування пасажирського складу з 12 вагонів стало можливим лише за погодження Генерального директора Укрзалізниці Бориса Остапюка.

Отже, близько півдня під звуки гуцульських трембіт та оплески місцевих мешканців уперше в історії Рахова на перон прибув довгоочікуваний поїзд зі столиці України. Пасажирів і гостей міста привітали рахівський міський голова Ярослав Думин, начальник пасажирської служби Львівської залізниці Богдан Яворський, начальник Івано-Франківської дирекції Ярослав Лучко та інші чільники.

Як відзначили під час урочистостей, повне заселення першого рейсу зняло всі побоювання щодо доцільності його курсування: пасажири викупили 100 % квитків на поїзд, який навіть не рекламували. Попередній продаж квитків також був відкритий значно пізніше, ніж за 45 діб.

Представники місцевих органів влади запропонували назвати поїзд «Гуцульщина» та розглянути можливість його зупинки у селі Лазещина, звідки найкоротший шлях на гору Говерлу, та в селі Кваси, де розташовані відомі санаторії. Втім, чимало туристів із наплічниками приїхали у Рахів, аби скористатися найважчим шляхом, щоб піднятися на найвищу гору України, бо іншими маршрутами вже ходили на Говерлу. Ті, хто хотів швидше добратися до цієї вершини та до курорту Буковель, зійшли у Ворохті. До речі, саме до Рахова прибула й пасажирка, яка придбала перший квиток на поїзд
№ 457/458 Київ—Рахів. Вона — громадянка Нідерландів, а це свідчить, що не тільки українці хочуть побачити Європу, а й чимало мешканців європейських країн відкривають для себе Україну.

Проте більшість пасажирів, які вирішили відвідати географічний центр Європи, — кияни. Як розповів мешканець столиці Олег, який має намір здійснити сходження на Говерлу з чотирма друзями, Західна Україна — один із найпопулярніших напрямків для відпочинку, особливо для людей, котрі люблять активний відпочинок. Тому щойно дізнався про призначення прямого поїзда зі столиці, разом із друзями вирушив у дорогу, аби скупатися в холодних водах річки Тиси — саме тут вона бере свій початок. А от кияни Ольга та Вадим вирішили подолати понад 800-кілометрову відстань, щоб запастися білими грибами на зиму. Саме зараз Рахівщина щедро дарує лісові гостинці кожному туристу, тож молоде подружжя планує вдосталь їх насушити.

На будь-який смак

До речі, поїзд став приємною несподіванкою не тільки для мешканців головного міста країни, а й для жителів близько розташованих регіонів. На вокзалі станції Рахів кореспондент «Магістралі» зустрів групу велотуристів з Тернополя. Хлопці та дівчата розповіли, що раніше, аби доїхати до Рахова, вони змушені були двічі здійснювати пересадку: спочатку доїжджали поїздом до Львова, далі до станції Івано-Франківськ, а там ще одна пересадка на дизель-поїзд. Новопризначений поїзд дає можливість без пересадки подолати цю відстань менше ніж за 11 год, бо відправляється з Тернополя о 00 год 17 хв. Далі група туристів запланувала велосипедами доїхати до Ужгорода, адже понад 200 км шляху пролягає переважно з гори вниз. Тож у гуцульському краї кожен турист зможе знайти відпочинок на будь-який смак.

__________________________________________________________________________________

Начальник пасажирської служби Львівської залізниці Богдан ЯВОРСЬКИЙ:

— Запровадження курсування поїзда зі столиці до Рахова не становило для залізниці великих труднощів, бо не потрібно було вкладати кошти у ремонт колії. На всьому відрізку слідування пасажирського поїзда колія перебуває в задовільному стані, адже нею щодня курсує кілька пар приміських дизель-поїздів. Нині у складі поїзда — 12 пасажирських вагонів, але дільниця Тернопіль—Заліщики—Рахів розрахована на поїзди складом у 14 вагонів. Тож у разі збільшення пасажиропотоку Південно-Західна залізниця може розглянути питання щодо збільшення кількості вагонів. Якщо ж і такої кількості запропонованих місць буде замало, можливо, поїзд курсуватиме щоденно. У перший рейс з Києва він відправився із заселеністю у 100 %, а у зворотному — у понад 90 %. Стосовно збільшення кількості зупинок ми зараз розглянемо готовність нашої інфраструктури, а також можливість залучення коштів у місцевої влади для облаштування зупинки. До речі, на деяких станціях у нас вже є підготовлені платформи для завантажування і розвантажування автотранспорту, тому якщо пасажири матимуть бажання подорожувати у гори на власному автомобілі, думаю, у них буде така можливість.

____________________________________________________________________________________

Начальник Івано-Франківської дирекції залізничних перевезень Ярослав ЛУЧКО:

— У грудні 2013 р. залізничники подарували рахів’янам реконструйований вокзальний комплекс, а сьогодні ще й поїзд, що курсує зі столиці України до географічного центру Європи. Нині з Рахова відправляються поїзди на Львів, Ходорів, Яремче, Івано-Франківськ тощо. Із призначенням поїзда до столиці пасажири зможуть без пересадки доїхати до Тернополя, Хмельницького, Вінниці та багатьох інших станцій. Запровадити такий поїзд було нелегким завданням, адже сьогодні країна переживає не найкращі часи, це відчувають і залізничники. Однак Укрзалізниця все ж таки знайшла резерви для запровадження поїзда на Гуцульщину, який, сподіваюся, стане серйозним поштовхом для розвитку цього туристичного краю.

__________________________________________________________________________________________________

P.S. Поїзд вирушатиме з Києва по непарних числах о 15 год 39 хв, а прибуватиме до Рахова о 10 год 56 хв. Із Рахова — по парних числах о 12 год 08 хв і прибуватиме до Києва о 07.00 наступного дня. Зупинки робитиме на станціях Вінниця, Хмельницький, Тернопіль, Чортків, Заліщики, Коломия, Яремче та Ворохта. Наразі для пасажирів залізничники запропонували 560 місць у 12 пасажирських вагонах: п’яти купейних і семи плацкартних вагонах Південно-Західної магістралі. 

Джерело: Магістраль



11 Серпня 2014 p.
©http://briz.if.ua/