Децентралізація чи бюрократія? Що обере влада?


Існуюча централізована система влади в Україні повністю себе дискредитувала протягом останніх десяти років. Вона перешкоджає оновленню та еволюції політичних еліт і не забезпечує достатнього захисту і представництва інтересів усіх регіонів України. Закономірним результатом цієї системи є повторювані масові всенародні і регіональні протести, що закінчилися Майданом в 2004 і Євромайданом в 2013-2014 рр.

Хоча ці протести завершилися зміною керівництва країни, вони не змогли привести до оновлення політичних еліт, необхідного для кардинальної модернізації країни.

Запорукою прогресивного розвитку окремих територій, Прикарпаття зокрема, стане практика децентралізації влади та посилення ролі місцевого самоврядування. Однак, попри важливість такого рішення воно не повинно бути поспішним. Ризикуючи, ми повинні уникнути можливих явищ виникнення місцевих "князів", бюрократії та псевдодецентралізації. Найбільш логічним кроком буде поетапність впровадження даної реформи. Першочергові дії повинні стосуватися економічної частини: місцеві надходження до бюджету повинні левовою часткою залишатися на місцях і використовуватись регіональними громадами. Крім того, нагальною необхідністю є " перерізування пуповини " між казначейством та місцевими виконкомами. Кожна рада повинна мати свій окремий банківський рахунок у комерційній установі з метою безперебійного доступу до власних коштів. Такий підхід дозволить використовувати кошти в потрібний момент і позбавить можливості корупції шляхом списання невикористаних коштів в кінці року.

Партія розвитку України вважає, що правильно проведена децентралізація дозволить забезпечити:

1. Прийняття ефективних економічних і соціальних рішень самостійно тими громадами та регіонами, яких ці рішення найбільш всього стосуються, а не під диктовку будь-якої партії, що перебуває при владі в Києві.

2. Створення стимулів для місцевої влади розвивати економіку громади, регіону, підвищувати якість наданих послуг населенню

3. Фокусування уваги центральної влади на вирішенні невідкладних і середньострокових соціально-економічних проблем в Україні, а не на спробах вибудувати регіональну вертикаль щоразу при формуванні нової коаліції або обрання нового Президента України.

4. Створення регіональних майданчиків, на яких нові політичні лідери змогли б проявити себе, заробити довіру виборців і отримати управлінський досвід дієздатних територіальних громад, які можуть виконувати функції місцевого самоврядування на базовому рівні.

Партія розвитку України переконана, що побудова суспільства єдності, солідарності та розвитку можлива тільки за умови подолання прірви між державою та громадянами. Ми наполягаємо на максимальному розширенні лояльності влади до українських громадян. Партія вважає, що досягнути цього можливо лише шляхом спрощення адміністративних послуг і процедур, залученням громадськості до прийняття державних рішень, викорінення необґрунтованого бюрократичного тиску з боку органів державної влади. Ми наполягаємо на тому, аби громади отримали широкі повноваження з питань розвитку своїх територій. Держава зобов’язана забезпечити невід’ємне право кожного зміцнити свій вплив на процеси управління та державотворення.

"Команда розвитку" вважає, що виключно зміни регіональної політики держави можуть стати рушійною силою децентралізації в нашій країні.

Микола Кучернюк- громадський активіст, член Партії розвитку України



31 Липня 2014 p.
©http://briz.if.ua/