Ірина Столярик: Підходи до проведення податкових перевірок змінено


"Вже на сьогодні змінено підходи до проведення контрольно-перевірочних заходів. Один із перших кроків – скасування вимог обов’язкових донарахувань за наслідками перевірок. Критеріями ефективності для нас є те, наскільки обгрунтованими та документально підтвердженими є результати перевірок", - про це заявила в.о. начальника Головного управління Міністерства доходів і зборів в області Ірина Столярик під час прес-конференції.

За її словами, зараз запроваджено ризикоорієнтовану систему відбору до прведення документальних перевірок. Увага податкових органів, в основному, приділяється великим підприємствам з значними доходами та мінімальним податковим навантаженням. Фахівцями проводиться ретельний аналіз основних показників фінансової та податкової звітності, порівняння податкового навантаження платника податків до середньогалузевого, відповідності чисельності працівників фактичному виду діяльності тощо.

Деякі суб‘єкти господарювання застосовують схеми ухилення від оподаткування шляхом залучення фіктивних підприємств та здійснення безтоварних операцій. Такі «спритні» бізнесмени на особливому контролі.

Крім того, фахівцями здійснюється аналіз виторгу торгових об‘єктів, які знаходяться на одній території та здійснюють торгівлю аналогічними товарами. Такий аналіз дозволяє виявити суб‘єктів господарювання, які приховують виторг і таким чином мінімізують податкові надходження. При виявленні таких фактів проводяться співбесіди з власниками торгових об‘єктів з метою збільшення задекларованих доходів. До несумлінних платників податків вживаються контрольно-перевірочні заходи.

При складанні плану-графіка проведення документальних планових перевірок беруться до уваги тільки ті платники, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи доходів і зборів.

Як наслідок, кількість проведених планових перевірок юридичних осіб у січні-травні 2014 року зменшилась у 1,3 рази проти аналогічного періоду минулого року (з 38 до 29 перевірок).

Тенденція до скорочення спостерігається і стосовно проведення позапланових перевірок, їх кількість зменшилась в 1,7 рази, із 580 у січні-травні 2013 року до 339 за п'ять місяців 2014 року. Слід зазначити, що основна питома вага таких перевірок (понад 62 відс.) – це перевірки суб'єктів господарювання щодо яких розпочато процедуру реорганізації, припинення юридичної особи, порушення провадження у справі про визнання банкрутом тощо.

Підвищення якості і зменшення терміну проведення аудиту очікується також і завдяки впровадженню електронного аудиту для підприємців, що працюють на спрощеній системі оподаткування уже з цього року, а з 2015 року – для усіх представників малого та середнього бізнесу, з 2016 року – для усіх платників.

"Основний акцент в нашій роботі – це забезпечення добровільної сплати податків та зборів при мінімальному втручанні органів доходів і зборів в діяльність суб'єктів господарювання", - наголошує Ірина Столярик. 



5 Червня 2014 p.
©http://briz.if.ua/