Тунель між Україною і Європою побудують в Карпатах


На будівництво нового Бескидського залізничного тунелю великі сподівання покладає як Україна, так і Євросоюз. Адже цей транспортний об’єкт дозволить спростити сполучення між країнами ЄС та Україною. Це дуже потужний євроінтеграційний проект. Новий тунель усуває транспортні бар’єри, він сприятиме тому, щоб було зручніше подорожувати між країнами ЄС та Україною. Також він створить кращі умови для обміну товарами між нашою державою та західними країнами, зрештою, це той шлях, через який можна буде залучати додаткові транзитні перевезення. Тому не дивно, що підписання угоди про додаткові інвестиції на будівництво нового тунелю в Карпатах, яке відбулося 19 травня у Міністерстві інфраструктури України, пройшло у натхненно-піднятому настрої, а всі учасники події одноголосно говорили про важливість співпраці та про взаємну зацікавленість у реалізації проекту.

Угода, яка була підписана, передбачає, що Європейський інвестиційний банк на партнерських засадах з Європейським банком реконструкції та розвитку підтримує будівництво Бескидського залізничного тунелю, що з’єднує Україну з ЄС, та надає позику в розмірі 55 млн євро для фінансування будівництва нового двоколійного залізничного тунелю довжиною 1,8 км.

— Цей транш сьогодні є дуже важливим, адже дозволить залізничникам продовжити роботу з будівництва тунелю, — наголосив Міністр інфраструктури України Максим Бурбак. — Загалом Укрзалізниця сьогодні має багато цікавих інвестиційних проектів та програм і найближчим часом вони будуть представлені потенційним інвесторам. Зокрема дуже позитивним є той факт, що Урядом було схвалено програму щодо модернізації рухомого складу залізниць і під її реалізацію передбачено 12,5 млрд грн державних гарантій.

Генеральний директор Укрзалізниці Борис Остапюк у свою чергу відзначив: «Ці кошти дозволять у зазначені терміни, а саме у І кварталі 2017 р. завершити будівництво тунелю». Також Борис Ярославович запросив представників ЄІБ долучитися до проектів, які вже реалізує Укрзалізниця, зокрема з будівництва стаціонарних тягових підстанцій та з модернізації такого рухомого складу, як дизель-поїзди.

Віце-президент Європейського інвестиційного банку Ласло Бараньяй наголосив на тому, що будівництво Бескидського тунелю — перший проект на залізничному транспорті України, який фінансує цей банк. Але співпраця обіцяє бути дуже перспективною, адже загалом з 200 млрд євро інвестиційного портфеля ЄІБ близько 40 % — це кошти, вкладені у розвиток інфраструктури різних країн. Тож європейський банкір висловив готовність розглядати інші пропозиції, які є в цьому секторі. Крім того, Ласло Бараньяй наголосив, що укладення угоди між ЄІБ та Укрзалізницею є потужним сигналом для інших інвесторів Європи, які з великою зацікавленістю сьогодні ставляться до України. Загалом же ЄІБ спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку готові профінансувати українські проекти на 3 млрд євро за найближчі три роки.

Посол Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські, якому надали заключне слово після процедури підписання угоди, відзначив, що Україна, наразі, має унікальний шанс переманити багатьох інвесторів з інших країн.

— Будівництво Бескидського тунелю — один з основних транспортних проектів у рамках Східного партнерства, — відзначив Ян Томбінські. — Дотепер це було досить складне для проходу транспорту місце, незважаючи на те, що більше половини транзиту товарів між Україною та Центральною і Західною Європою проходить цим тунелем. Проект будівництва Бескидського тунелю — чудовий приклад координації зусиль ЄС, України та міжнародних фінансових інституцій у транспортному співробітництві, це ті конкретні прикладні речі, які отримує українське суспільство від співпраці з ЄС.

Джерело: журнал "Магістраль"



23 Травня 2014 p.
©http://briz.if.ua/