Превентивні заходи попередження насильства в сім’ї


 Проблема насильства в сім’ї, нажаль, є актуальною навіть у 21 сторіччі. Сучасне законодавство України, зокрема Закон України «Про попередження насильства в сім’ї» (надалі Закон) передбачає цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність членів сім’ї, які вчинили насильство в сім’ї.
Однак, основними є не каральні, а превентивні – попереджувальні заходи щодо осіб, які вчинили насильство в сім’ї. Розділ ІІІ Закону визначає спеціальні заходи з попердження насильства в сім’ї, метою яких є недопущення вчинення насильства особами повторно. До таких заходів відносяться:
- офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї;
- взяття на профілактичний облік органанми внутрішніх справ та зняття з профілактичного обліку членів сім'ї, які вчинили насильство в сім’ї;
- винесення захисного припису працівниками органів внутрішніх справ;
- стягнення коштів на утримання жертв насильства в сім’ї у спеціалізованих установах для жертв насильства в сім’ї.
Перелічені заходи застосовуються до осіб віком від шістнадцяти років.
Цікавим та ефективним заходом є захисний припис, яким особі може бути заборонено чинити певну дію (дії) по відношенню до жертви насильства в сім’ї, а саме:
- чинити конкретні акти насильства в сім’ї;
- отримувати інформацію про місце перебування жертви насильства в сім’ї;
- розшукувати жертву насильства в сім'ї, якщо жертва насильства в сім’ї за власним бажанням перебуває у місці, що невідоме особі, яка вчинила насильство в сім’ї;
- відвідувати жертву насильства в сім’ї, якщо вона тимчасово перебуває не за місцем спільного проживання членів сім’ї;
- вести телефонні переговори з жертвою насильства в сім’ї.
Зазначені обмеження встановлюються на термін до 90 діб з дня погодження захисного припису з прокурором.
Крім того, у разі вчинення особою насильства в сім’ї, після отримання нею офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї, ця особа направляється до кризового центру для проходження корекційної програми.
Порядок застосування вказаних заходів впливу покладено на працівників уповноважених підрозділів органів внутрішніх справ і передбачено Законом та Інструкцією щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім’ї, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї, що затверджена спільним наказом Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2009 року №3131/386, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.09.2009 року за № 917/16933.
Застосування спеціальних заходів щодо попередження насильства в сім’ї не виключає також застосування адміністративного стягнення передбаченого законом у виді штрафу, громадських чи виправних робіт, адміністративного арешту.
За даними служби дільничних інспекторів міліції Снятинського РВ УМВС протягом 2013 року до адміністративної відповідальності за статтею 173-2 КУпАП В «Вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми» притягнуто 170 осіб, за чотири місяці поточного року – 58. Крім того, у 2013 році працівниками міліції винесено офіційні попередження 38 жителям нашого району та 3 особам – захисний припис після невиконання офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї. Також 160 осіб перебувають на профілактичному обліку в службі дільничних інспекторів міліції Снятинського РВ УМВС.
Важливим і теж ефективним заходом впливу на особу, яка вчинила насильство в сім’ї є передбачена Законом можливість стягнення коштів на утримання жертв насильства в сім’ї у спеціалізованих установах. Рішення про стягнення коштів на відшкодування таких витрат приймається судом в установленому 



7 Травня 2014 p.
©http://briz.if.ua/