Що треба знати про грибкові захворювання?


    Мікози - це грибкові захворювання, що відносяться до інфекційної патології збудниками яких є гриби-дематофіти. Від них страждає більше 25% населення планети. Гриби мають високу контагіозність, зараження відбувається від хворої людини або хворої тварини, а також в разі контакту з грунтом. Вони поділяються на:
• Антропофіли – уражають тільки людину;
• Зоофіли – уражають як тварин, так і людей;
• Геофіли – живуть в грунті, але також можуть інфікувати людину.
Вогнищами ураження є переважно шкіра, також нігті, волосся.
Сприятливими чинниками зараження можуть бути підвищена пітливість, травматизація шкіри, застосування антибіотиків, порушення вуглеводного обміну (цукровий діабет), патологія травного тракту, імунодепресивні стани, порушення санітарно-гігієнічного режиму.
Типовим є розвиток захворювання після відвідування лазень, басейнів, спортзалів, контакту з тваринами, а також наявність мікозів у членів родини.

Клінічна картина залежить від локалізації захворювання та виду гриба. В одних випадках на уражених ділянках шкіри спостерігається поява округлих рожевих плям з лущенням, по краю яких можливий набряклий валик з кірочками, в інших – на фоні незначного почервоніння з’являються тріщини, ерозії. Якщо грибком ушкоджується волосся (волосиста частина голови, борода), воно стає ламким. Найчастішою скаргою є свербіж різної інтенсивності, зрідка болючість. Характерна ознака ураження грибком нігтів - білуваті або жовтуваті плями, що з’являються на поверхні нігтя. При цьому нігтьові пластинки стовщуються, кришаться, змінюється їх форма. Мікоз нігтів є доволі поширеним, особливо завдаючи дискомфорт жінкам.
При перших проявах хвороби, необхідно звертатись до лікаря- дерматовенеролога, який надасть кваліфіковану консультацію та запропонує необхідне обстеження.
Діагностика грибкових захворювань проводиться в лабораторії шляхом мікроскопічного дослідження патологічного матеріалу, взятого з ділянки вогнища ураження. Залежно від форми гриба, матеріалом служать лусочки шкіри, волосся, нігті. Також використовується метод культуральної діагностики (посів матеріалу на поживне середовище), який дозволяє встановити вид грибкового збудника, Що є важливим для призначення адекватного лікування. Такі дослідження проводяться в клініко-діагностичній лабораторії обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру. Лікування мікозів є комплексним та вимагає особливо ретельного виконання призначень лікаря. Закінчивши лікування пацієнт обов’язково проходить контрольне лабораторне обстеження.
В жодному разі не потрібно займатись самолікуванням. Це тільки відтермінує час та спричинить ускладнення хвороби.
Пам’ятаймо : своєчасне звертання до лікаря – запорука успішного лікування.
В цілях профілактики грибкових захворювань в першу чергу треба дотримуватись правил особистої гігієни, особливо під час перебування в басейнах, душових та інших місцях загального користування. Речі для догляду за волоссям (гребінці, щітки) повинні бути тільки індивідуальні. При відвідуванні перукарень надавайте перевагу надійним перевіреним закладам з професійним персоналом. Велике значення серед профілактичних заходів має проведення регулярних медичних оглядів декретованого населення, дитячих колективів. виявлення та ізоляція хворих тварин, особливо домашніх.
Будьте уважні до свого здоров’я!
 



9 Квітня 2014 p.
©http://briz.if.ua/