Встановлення тахографів – європейські правила праці для водіїв та забезпечення європейського рівня якості автоперевезень


Щорічно в Україні відбувається близько 200 тис. ДТП за кожним з яких є наслідки – від пошкодження транспортних засобів до непоправних втрат. Неприємним є той факт, що з кожним роком на українських дорогах зростає число аварійних ситуацій за участю громадського транспорту.

Серед найпоширеніших причин аварій та небезпечних ситуацій на автошляхах України визнано перевищення швидкості, керування транспортними засобами у нетверезому стані, втома і стрес водія. Особливо підступним і небезпечним фактором як раз і є втома водія, оскільки вона є непомітною і поступовою. Згідно статистичних даних переважна більшість ДТП з тяжкими наслідками трапляються на 12-16 годині праці водія внаслідок зниження гостроти зору, швидкості реакції, притуплення почуття швидкості руху автомобіля, засинання за кермом.

Ще у 2005 році Верховною Радою України прийнято закон "Про приєднання України до Європейської Угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів (ЄУТР), які виконують міжнародні пасажирські перевезення". Відповідно до цієї Угоди екіпажі транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення , після керування протягом 4,5 годин повинні робити перерву принаймі на 45 хвилин. З огляду на ухвалу українським урядом низки документів, спрямованих на виконання вищезгаданої Європейської Угоди та Конвенції Міжнародної організації праці Міністерством транспорту та зв'язку затверджено накази від 07.06.2010№340 "Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" та від 24.06.2010 №385 "Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті" . Згідно цих нормативних документів з метою забезпечення в Україні європейського рівня якості ринку автоперевезень та підвищення безпеки автомобільних перевезень на міських та міжобласних маршрутах власники транспортних засобів зобов'язуються обладнати їх тахографами (бортовим контрольно-вимірювальним пристроєм, призначеним для безперервного фіксування і реєстрації швидкості руху, пробігу транспортного засобу, періодів праці, перерв і відпочинку водія).

Введення тахографів провадиться в Україні поступово. Зокрема, наявність тахографів є обов'язковою з 01.06.2012 для транспортних засобів які здійснюють перевезення небезпечних вантажів, нерегулярні і регулярні спеціальні пасажирські перевезення, регулярні пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150км. З 01.06.2013 наявність тахографів обов'язкова для перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою понад 12 тон та нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю від 50 км. Наступною контрольною датою є 01.06.2015. Саме тоді наявність тахографів стане обов'язковою для колісних транспортних засобів для перевезення вантажів з повною масою від 3,5 до 12 тонн.

Зауважимо, що тахографи бувають двох видів: аналогові (з використанням тахокарти) та цифрові (з використанням чіп-карти). Цифрові тахографи працюють від чіп-карти, яку необхідно зчитувати кожні 28 днів. На чіп-карту записується режими роботи та відпочинку водія, країна в якій починається і закінчується рух транспортного засобу, пройдений кілометраж та інше. На аналоговому тахографі інформація записується в період 24 години на відповідну тахокарту, а саме: швидкість, час роботи та час відпочинку водія транспортного засобу.

Згідно "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті" виробники транспортних засобів здійснюють установлення тахографів при випуску транспортного засобу з виробництва. Щодо транспортних засобів, придбаних до вищезазначених дат, та таких, що були вже раніше в експлуатації, то встановленням тахографів для них займаються відповідні пункти сервісу.

Власникам транспортних засобів варто знати, що перевірка та адаптація тахографів, відповідно до вимог ЄУТР, здійснюється періодично кожні два роки, а також у разі його установлення або заміни, ремонту, зміни типу розмірів пневматичних шин та у разі, якщо під час технічного обслуговування або ремонту транспортного засобу відбулося пошкодження таблички або пломб, накладених на його складові, у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на його роботу. Також, наголосимо, що тахограф належить до засобів вимірювальної техніки, він має певні метрологічні характеристики і, відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", підлягає обов'язковій повірці (контролю метрологічних характеристик), яку здійснюють акредитовані повірочні лабораторії.

Періодичність повірки тахографів залежить від його типу. Для цифрового він становить один раз на 6 років, для аналогового – один раз на 4 роки. Вимірювальні прилади, які не пройшли періодичний контроль, вважаються несправними, а їх використання заборонено. Згідно п.3.5. "Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті" перевізники зобов'язані зберігати інформацію, отриману за допомогою тахографа про кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи адаптації та повірки тахографа до транспортного засобу, свідоцтво про повірку – протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії.

Для потреб перевізників Івано-Франківської області – ліцензійна установка та адаптація тахографів до транспортного засобу здійснюється приватним підприємством в м.Івано-Франківську, а повірка – акредитованою лабораторією ДП "Івано-Франківськстандартметрологія".

Ольга Петренко, для БРІЗ



8 Квітня 2014 p.
©http://briz.if.ua/