Умови надан­ня та тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах


Законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, Зако­ну України «Про загаль­нообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовле­ними похованням» та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 38 Зако­ну України «Про загаль­нообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовле­ними похованням», допо­мога по вагітності та по­логах надається застра­хованій особі у формі ма­теріального забезпечен­ня, яке компенсує втрату заробітної плати (дохо­ду) за період відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 кален­дарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.

Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які по­страждали внаслідок Чорнобильської ката­строфи, допомога по ва­гітності та пологах ви­плачується за 180 кален­дарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допо­моги обчислюється су­марно та надається за­страхованій особі в по­вному обсязі незалежно від кількості днів від­пустки, фактично вико­ристаних до пологів. Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка усиновила дитину протя­гом двох місяців з дня її народження, зазначено­го в свідоцтві про наро­дження, за період з дня усиновлення і до закінчення 56 календарних днів (70 - у разі одночас­ного усиновлення двох і більше дітей, 90 - для жі­нок, віднесених до 1-4 ка­тегорій осіб, які постраж­дали внаслідок Чорно­бильської катастрофи).

У разі надання застрахо­ваній особі відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами у період її тимчасової непрацездатності листок по тимчасовій непрацездатності закри­вається і з дня настання цієї відпустки видається інший. Кожен із зазначе­них листків оплачується за відповідними норма­ми цього Закону.

У разі надання застрахо­ваній особі відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами у період про­стою підприємства, уста­нови, організації не з вини застрахованої осо­би, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки в зв’язку з навчанням, творчої відпустки допо­мога по вагітності та по­логах надається з дня ви­никнення права на відпустку в зв’язку з вагіт­ністю та пологами.

За період відпустки в зв’язку з вагітністю та по­логами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнен­ня нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується не­залежно від допомоги по догляду за дитиною.

Цікаве запитання: Чи має право студентка денної форми навчання піти в оплачувану декретну відпустку?

Допомога в зв’язку з вагіт­ністю та пологами нада­ється:
- жінкам із числа військо­вослужбовців Збройних Сил, Державної прикор­донної служби, СБУ, Служби зовнішньої роз­відки, військ цивільної оборони, інших військо­вих формувань та з числа осіб начальницького і ря­дового складу органів внутрішніх справ, Дер­жавної кримінально- виконавчої служби - у розмірі 100% грошового забезпечення;
-жінкам, звільненим з ро­боти в зв’язку з ліквідаці­єю підприємства, устано­ви та організації, - в роз­мірі 100% середньомісяч­ного доходу. Середня за­робітна плата, з якої нараховується допомога, об­числюється згідно з По­рядком обчислення серед­ньої заробітної плати, за­твердженим постановою Кабінету Міністрів Украї­ни від 8 лютого 1995 року №100; -жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як без­робітні, - в розмірі 100%. мінімального розміру до­помоги по безробіттю;
- аспіранткам, докторанткам, клінічним ординато­рам, студенткам вищих навчальних закладів І-ІV рівня акредитації та професійно-технічних на­вчальних закладів - у роз­мірі місячної стипендії. Жінка, яка продовжує на­вчання, має право на ви­плату стипендії або допо­моги в зв’язку з вагітністю та пологами за її вибо­ром. При цьому допомога призначається з дня припинення виплати стипен­дії по день закінчення від­пустки в зв’язку з вагіт­ністю та пологами.



2 Квітня 2014 p.
©http://briz.if.ua/