Міжнародний день театру


27 березня весь світ відзначає день театру – свято творчості для усіх працівників театральної сфери та глядачів. Тож, сьогодні хочемо відмітити і наш відомий, далеко за межами України, Гуцульський театр Гната Хоткевича в селі Красноїлля?  Верховинського району.
Зачарований гостинністю та вродженим артистизмом гуцулів, їх звичаями та традиціями, Гнат Хоткевич зайнявся ідеєю організувати театральний гурток, у якому всі ролі виконували би гуцули.
Навесні 1910-го жителі Хоткевич одразу взявся до роботи. Вирішив поставити п'єсу поляка Юзефа Коженьовського "Карпатські верховинці", написану ще 1840-х. Переклав її місцевою говіркою, спростив композицію. Переробку назвав "Антін Ревізорчук" - за іменем головного героя, гуцула.
Гуцула не треба переодягати для сцени, бо його святковий одяг - яскравий, оригнальний, зовсім театральний, - хвалився Хоткевич товаришам-письменникам під час посиденьок у львівській кав'ярні "Централь". - Гуцули точно знають, як треба реагувати на кожну ситуацію. Досить їх поставити в якусь означену ситуацію - і вони вже грають.
Репертуар брав з гуцульського життя, переплетених співами і танцями.
Звичайно хвилювався за гуцульський діалект, який не всім глядачам зрозумілий, але згодом казав: Мова - не все. - Коли хтось напише видатний твір на зовсім недоступній мові, всі до нього потягнуться. Не можу я змусити своїх гуцульських артистів, аби вони вивчали свої ролі літературною мовою.»
Особливістю Гуцульського театру – є його неповторність в манері гри аматорських акторів самобутнього, справжнього, виконання ролей та автентичності. Їхні герої – справжні, натуральні.
На сьогодні у гуцульському театрі грають 39 чоловік. Є доросла та молодіжна групи. Театр – лауреат багатьох фестивалів і має звання "Народного". А "Верховинці", "Непросте" та "Гуцульський рік" залишаються в репертуарі й досі. Готують вистави "Я повернусь" та "В ніч на Святого Миколая" й діти. Майже століття тому, три рази в тиждень поспішають горяни на репетиції.
Велику роботу робить для Гуцульського театру робить Володими Сінітович, який є директором музею Народного гуцульського Театру Гната Хоткевича.
Довідково
Міжнародний день театру засновано Міжнародним інститутом театру при ЮНЕСКО на 9-му конгресі у Відні. Відзначається щорічно 27 березня з 1961 року. Свято проходить під девізом «Театр як засіб взаєморозуміння, зміцнення миру і дружби між народами». 



27 Березня 2014 p.
©http://briz.if.ua/