Профілактичні огляди у лікаря можуть врятувати від значної кількості хвороб


Нещодавно відбулася Всеукраїнська телеконференція „Національна стратегія профілактики раку репродуктивних органів. Проблеми і перспективи”. На ній виступали різні спеціалісти: онкологи, гінекологи, урологи, ендокринологи та мамологи. Тобто усі медики, які працюють над виявленням не лише онкологічних захворювань, але й хвороб, які можуть перерости в онкологію.

В Україні щороку реєструють 150000 нових випадків онкологічних захворювань. І кожного року від раку помирає не менше 80000 людей.

На сьогоднішній день нараховують 1150000 онкохворих, це дуже великий показник. І саме тому лікарі наголошують на важливості профілактичних оглядів.

Лікар вищої категорії жіночої консультації №1 міського пологового будинку Людмила Котурбаш наголошує, що медичний огляд потрібно проводити кожного року і для жінок особливо важливим є огляд у гінеколога. Навіть якщо людину нічого не турбує, не болить, то при огляді лікар і з застосуванням додаткових методів дослідження.

„За останні три місяці до мене на звичайний профогляд прийшло декілька пацієнток. Вони лікували інші, терапевтичні захворювання, але за правилами, лікар у поліклініці не приймає хворого без обстеження деяких спеціалістів, зокрема, без огляду гінеколога. І серед таких пацієнток, які не відчували жодного дискомфорту і не бачили жодної проблеми, за оці три місяці у десятьох жінок на УЗД-обстеженні виявили передракові захворювання. Таке раннє виявлення піддається лікуванню і згодом жінка може продовжувати повноцінне життя”, – каже Людмила Котурбаш.

За її словами, починати відвідувати гінеколога дівчатка повинні з юнацького віку. Якщо у підлітка виникають такі проблеми, як болючі чи нерегулярні менструації, мами мали б відвести доньку до лікаря. Проте мами самі не часто приходять на медичні огляди і не привчають до цього своїх дівчаток. Здебільшого до лікаря звертаються уже тоді, коли донька виросте, вийде заміж і не може народити дитину. А огляд показує, що проблеми почалися саме у 12-13 років, з не відрегульованого і болісного менструального циклу.

Медики зазначають, що гінекологічні проблеми у підлітків часто зумовлені генетичним фактором, станом екології, сидячим способом життя, біля моніторів комп’ютера. Окрім того, діти зараз досить гіперактивні, нервові, часто починають раннє статеве життя, курять, вживають алкоголь.

Також величезна кількість захворювань передаються статевим шляхом, усі вони ведуть до запальних процесів. Якщо хворобу до кінця не пролікувати, з часом проблема може привести до безпліддя.

Зараз медики часто знаходять у жінок так звану „торч-інфекцію”, що передається як статевим шляхом, так і від матері до дитини. І трапляються випадки, що інфекцію виявляють у дівчаток, а передали їм захворювання мами, які колись своєчасно не пролікувалися.

Статистика вражає: кожного року у світі виявляють близько 600000 випадків раку шийки матки, 80% пацієнтів – молоді люди, половина з яких помирає.

„Але рак шийки матки – візуальний, лікар може побачити його при профілактичному огляді, – наголошує Людмила Котурбаш. – Якби пацієнтки приходили на своєчасний медичний огляд, то могли б отримати своєчасне лікування. Рак не виникає раптово, він розвивається поступово, тому профілактика є дуже важливою, особливо це стосується молодих людей”.

Найчастіше при оглядах лікарі виявляють такі захворювання, як ерозію шийки матки, поліпи каналу шийки матки, фіброміоми матки, кісти яйників, які з часом можуть привести до раку, ендометріозу, які можуть виникнути після різних оперативних втручань, у тому числі й після абортів.

Медики кажуть, що особливо „запущених” хворих з онкологією останнім часом небагато, але лікарі виявляють достатню кількість дисплазій, тобто передракових станів.

Кричущою проблемою є захворювання молочних залоз, адже ці проблеми часто пов’язані з гормональними порушеннями і якщо не відрегулювати своєчасно менструальні цикли, може виникнути рак молочних залоз.

Лікарі, під час оглядів, навчають пацієнток проводити самостійний огляд молочних залоз. А мамологи рекомендують уже з 15 до 35 років раз на два роки робити УЗД молочних залоз. Після 40 років кожного року треба робити мамографію.

„Часто по телевізору пропонують приймати ті чи інші ліки при менструальному болю. Проте чомусь не рекомендують насамперед звернутися до лікаря, щоб встановити причину болю. А причиною може бути невчасна овуляція, фолікулярна кіста, позаматкова вагітність, апоплексія, тобто розрив ячника. Знеболююча таблетка „змазує” клінічну картину і важко диференціювати, яке захворювання у людини”, – розповідає Людмила Котурбаш.

Варто просто навчитися любити себе і приділяти собі час та увагу. Не треба відкладати візит до лікаря, адже хворобі краще запобігти, аніж згодом лікувати її. І звичайний профілактичний огляд, пройдений раз на рік, може суттєво допомогти, а то й врятувати життя.



24 Березня 2014 p.
©http://briz.if.ua/