Роз’яснення Снятинського районного управління юстиції про паспорт – документ, що посвідчує особу


Ми так звикли до цієї маленької синьої книжечки з нашим прізвищем та ще молодим фото, що більшість із нас навіть з дому без паспорта не виходить. Однак, трапляються громадяни, які на вимогу пред’явити паспорт, у певних випадках, реагують неадекватно: висловлюють своє невдоволення або вибачаються, мовляв, забув або загубив, інші просто вчиняють скандал з погрозами поскаржитись у «вищі» інстанції. Як свідчить практика, такі забудькуваті особи у кращому випадку просто байдужі чи безвідповідальні, а у гіршому – шахраї. Але про це поговоримо згодом. А для початку з’ясуємо, що ж таке паспорт і чи законна вимога про його пред’явлення в деяких установах.

Насамперед, звернемось до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, у якому подається визначення: «Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.» Отже, паспорт посвідчує особу власника. Чому ж тільки паспорт, обурюються відвідувачі і намагаються посвідчити свою особу пенсійним посвідченням чи посвідченням водія, ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС та іншими документами. Так, ці посвідчення теж є документами з фотографією, однак, у них зовсім інша функція. Наприклад, посвідчення водія дає право на керування транспортним засобом, пенсійне посвідчення – на право безкоштовного проїзду у міському транспорті, студентський квиток – на пільговий проїзд у міжміському сполученні і так далі. І тільки паспорт посвідчує особу і надає право вчиняти правочини. До речі, відповідно до Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року N 719-V, «закордонний» паспорт – це документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання ним державного кордону України та перебування за кордоном.

Звичайно, ніхто не вимагає у клієнта паспорт при здійсненні покупки продуктів чи побутової техніки у супермаркеті, але якщо ви забажаєте придбати товари у кредит, то у вас звичайно ж попросять паспорт.

Чому ж посвідчити особу за допомогою саме паспорта просять чи вимагають у більшості установ і не лише державних. Насамперед, тому, що це передбачено більшістю законів чи підзаконних актів, які регламентують діяльність цих же установ та вчинення будь-яких дій правового характеру. Наприклад, щоб подати заяву до відділу ДРАЦС про одруження чи розлучення, щоб зареєструватись фізичною особою-підприємцем, продати чи купити будинок, автомобіль, укласти трудову угоду – у всіх цих і у багатьох інших випадках потрібен паспорт. Тому, якщо ви подаєте в установу заяву, до якої законодавчо передбачено пред’явлення паспорта, то треба його пред’явити, а не вчиняти скандал. При чому паспорт подається в оригіналі, а не у вигляді «розмитої» фотокопії, де ні обличчя, ні серії та номера паспорта не розбереш.

Часом люди приходять в установи і кажуть, що їм тільки треба дізнатись, як там їм нараховано пенсію, чи яка сума сплачуваних аліментів, або який розмір щомісячного внеску по кредиту. Такого роду інформацію теж можна за законом отримати лише посвідчивши свою особу, а з цим і право на цю інформацію. Відповідно до статті 11  Закону України «Про інформацію»: «Не  допускаються  збирання,  зберігання,  використання  та поширення конфіденційної інформації про особу без її  згоди,  крім випадків,  визначених  законом,  і  лише  в інтересах національної безпеки,  економічного  добробуту  та  захисту  прав  людини. До конфіденційної  інформації  про  фізичну особу належать,  зокрема, дані про  її  національність,  освіту,  сімейний  стан,  релігійні переконання,   стан   здоров'я,  а  також  адреса,  дата  і  місце народження». А ще ж є закон «Про захист персональних даних» та інші законодавчі акти, які регулюють відповідальність за порушення законодавства про захист конфіденційної інформації. Усі вони захищають особу від втручання у її особисте і сімейне життя, що гарантується Конституцією України (стаття 32). Отже, вимога пред’явити паспорт – це не бюрократична примха, а законна вимога, яка стоїть на захисті інтересів громадянина.

Ну добре, погодиться громадянин, паспорт вимагають, особу встановлюють, чому ж  ще й до фотографії власника та зовнішнього вигляду  того паспорта придираються. Ну не вклеєна вчасно фотографія, ну не поміняно паспорт в зв’язку із зміною прізвища після одруження, так що ж це вже «кримінал». Ні це справді не злочин, але відповідно до статті 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» – тягне за собою адміністративну відповідальність.

У тому ж таки Положенні про паспорт громадянина України подається детальний опис усіх сторінок паспорта та повноваження органів, які мають право вносити записи на кожну сторінку, зокрема. Цим же документом заборонено вносити до паспорта записи, що не передбачені законодавчими актами та визначено, що паспорт, в якому не вклеєна фотокартка при досягненні громадянином 25- та 45- річного віку, вважається недійсним.

Варто зауважити, що за загальним правилом паспорт вважається недійсним у випадках: 1) коли він підлягає обміну у зв'язку із зміною прізвища, імені та по батькові; 2) встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для подальшого використання; 4) припинення громадянства особи; 5) коли паспорт знайдено, а замість нього видано новий; 6) смерті особи, якій було видано такий паспорт; 7) зіпсуття паспорта під час заповнення.

Окрім того, законодавство постійно змінюється, до прикладу, з 2005року відмінено проставляння в паспорті відміток про факт безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок, а з 2010 – не проставляються відмітки щодо ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків.

Щоб не загубитися в морі численних законів та нормативних актів, звертайтесь до свого ж паспорта. Там на внутрішній стороні обкладинки подається витяг з Положення про паспорт громадянина України.



21 Лютого 2014 p.
©http://briz.if.ua/