Одна із основних причин ранньої смерті новонароджених - народження із малою вагою


29 січня за участю заступника директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Зої Ціхонь, головного лікаря обласного перинатального центру Ігоря Вакалюка та його заступника Ірини Мегедин відбулась підсумкова нарада щодо перинатальних втрат в закладі за 2013 рік та покращення перинатального здоров’я.

«Зведена відомість з обліку руху хворих та ліжкового фонду – те, що нас зараз найбільше цікавить, - говорить заступник головного лікаря ОПЦ Ірина Мегедин. - На сьогоднішній день ми виконуємо план ліжко-днів на 112% при середньому і нормативному ліжко-дні 9,9. Витрати на один ліжко-день по програмі «Репродуктивне здоров’я» становить 19 гривень 25 копійок».

Щодо динаміки нормальних пологів у 2013 році, то кількість зменшилась у порівнянні з 2012 роком (55,3 – 2013 рік, 59,7 – 2012 рік). Відбулося 17 пологів серед ВІЛ-інфікованих жінок. Показник по області передчасних пологів стабільний впродовж 6 років. Однак в акушерських стаціонарах області відбулися 181 передчасні пологи, що говорить про те, що робота на І і ІІ рівнях надання акушерсько-гінекологічної допомоги із групою вагітних по не виношуванню є недостатньою. Тому що дана категорія пацієнтів, зазначає Ірина Василівна, повинна поступати на ІІІ рівень in utero (особливо до 34 тижнів).

Рання неонатальна смертність в 2013 році становить 33 випадки – 10,2%о проти 20 випадків – 5,8%о в минулому році, місто – 4 випадки – 4,1%о проти 2 – 1,9%о. село 29 – 12,7%о проти – 18 – 7,5%о. Пропорційні показники смертності становлять в залежності від маси при народженні. Основна проблема – це смерть дітей вагової категорії до 1500 г, більше 2500 г з вродженими вадами розвитку. «Зросла захворюваність та смертність недоношених дітей від дошлуночкових крововиливів, - інформує лікар-неонатолог Любов Колосовська.- Проаналізувавши таку ситуацію, видно, що серед померлих дітей від ВШК – діти з масою тіла до 1500 г і терміном гестації до 30 тижнів. 50% - двійні, з яких - 50%-монохоріальні і 50%-біхоріальні. У 90% дітей низька оцінка за шкалою Апгар – менше 6 балів і у 10% - 7 балів на 5-ій хвилині. 20% дітей, народжені шляхом операції кесарського розтину і 80% народжені через природні родові шляхи».

Проаналізувавши таку ситуацію, що склалася можна побачити такі тенденції – кількість пологів в області зменшилась, зросла кількість передчасних пологів, зросла кількість дітей, що народились передчасно в структурі РНС та НС переважать недоношені діти (показник відповідає рекомендаціям ВООЗ).
Для зниження перинатальної смертності акушер-гінекологи називають такі заходи, зокрема:

 - правильне формування груп перинатального ризику та своєчасне повноцінне (згідно протокольних вимог) обстеження даної групи вагітних, враховувати інфекційні фактори, проводити скринінг на бактеріальний вагіноз до 20 тижнів, повноцінне лікування соматичних захворювань, вчасна діагностика претоксикозів та гестозів ІІ половини вагітності, вчасна госпіталізація на ІІІ рівень. На даний час районні акушер-гінекологи, куратори районів повинні взяти це під свій контроль.

 - профілактика передчасних пологів (своєчасна діагностика ІЦН, оперативна корекція), вчасна госпіталізація в стаціонари ІІ-ІІІ рівня для проведення зберігаючої терапії та профілактики гіаліномембранозу. Звернути увагу на правильний (гострий) токоліз, де є найбільша імовірність передчасних пологів. В ургентних ситуаціях розпочати гострий токоліз та розпочати профілактику гіаліномембранозу по місцю звернення. Звести до мінімуму випадки транспортування в пологах.

 - вагітні із груп високого ризику по акушерській і екстрагенітальній патології повинні вчасно скеровуватись у відповідні відділення ОПЦ чи спеціалізовані відділення ОКЛ для дообстеження у суміжних спеціалістів і прогнозування щодо виношування вагітності та розродження.

 - звести до мінімуму цифру передчасних пологів до 34 тижнів у районах області (усі випадки запущених хворих на долікарняному етапі, запізнілої госпіталізації вагітних, роділь, породіль спрямувати в день поступлення з виходом інформації на адресу головних лікарів ЦРЛ та районних акушер-гінекологів).



30 Січня 2014 p.
©http://briz.if.ua/