Реформа декларування доходів громадян - чого очікувати?


Головне управління Міндоходів в області запрошує громадськість долучитися до обговорення  концепції реформи декларування доходів громадян. Міністерством доходів і зборів України запропоновано не готовий законопроект, а  концептуальні основи та елементи майбутньої системи декларування доходів.

Концепція передбачає критерії, за якими громадяни підпадатимуть під загальне декларування, а отже не всі будуть зобов’язані декларувати доходи. Пропонуються такі критерії: рівень річного доходу або сума фінансових зобов’язань понад 120 мінімальних заробітних плат (далі – МЗП) (з 01.01.2014 – 156 120 грн), або ж вартість майна понад 1200 МЗП (з 01.01.2014 – 1 561 200 грн).

Схема декларування за новими правилами досить проста. У році їх запровадження нічого подавати не потрібно, необхідно лише оцінити свої доходи, вартість майна, коштів і фінансових зобов’язань на кінець року та прийняти рішення щодо необхідності декларування. До 1 травня наступного року фізичні особи подаватимуть поточну декларацію за минулий рік і разом з нею разову форму. Надалі вона подається щороку у ці ж строки.

При цьому разова форма – це заява про майно, кошти та фінансові зобов’язання станом на початок року, в якому виникає обов’язок декларування. Іншими словами – вона подаватиметься лише один раз.

Якщо особа припиняє відповідати критеріям, вона буде зобов’язана подавати декларації протягом наступних трьох років.

Обговорення Концепції реформи декларування доходів громадян відбувається на форумі офіційного веб-порталу Міндоходів. Також свої пропозиції Ви можете надіслати на електронну скриньку gromada@minrd.gov.ua.

Текст концепції розміщено на офіційному веб-порталі Міндоходів за адресоюhttp://minrd.gov.ua/data/files/428.pdf.

 

Зміни щодо повідомлення за формою № 20-ОПП

Згідно з порядком обліку платників податків суб’єкти господарювання зобов’язані повідомляти контролюючі органи про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням.

Однак у 2014 році повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які здійснюється діяльність, за формою №20-ОПП подається платниками податків до територіальних органів Міндоходів за основним місцем обліку протягом 10 робочих днів після його реєстрації, створення чи відкриття. Раніше така інформація надавалася за місцезнаходженням цих об’єктів.

Зазначене нововедення передбачене Законом України від 24.10.2013 року № 657-VII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень”.

 

Звітуйте про доходи по новому

Починаючи з 01.01.2014 р. фізичним особам, які повинні подати декларацію про майновий стан і доходи до територіальних органів Міндоходів, зробити це слід за новою формою. Подавати декларацію треба за місцем реєстрації платника.

Декларація, як і раніше, подається за місцем реєстрації платника та складається з восьми розділів, що подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4, семи додатків до декларації, які подаються на одно- та двосторонніх аркушах формату А4 і містять розрахунки окремих видів доходів (витрат).

Такі нововведення передбачені Наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 р. №793.

Обмеження щодо права на нарахування податкової знижки

Державна податкова інспекція у Рожнятівському районі ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області повідомляє, що Податковим кодексом України встановлено певні обмеження щодо права на нарахування податкової знижки, а саме:

податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має відмітку у паспорті;

загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень ст. 164 Податкового кодексу України.

Отже, податкова знижка може застосовуватися виключно до доходу, отриманого платником податку протягом звітного 2013 року у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника та податкової соціальної пільги за її наявності.

Міндоходів планує спростити процедуру визначення митної вартості, - О.Клименко

Міністерство доходів і зборів має намір спростити процедуру визначення митної вартості товарів, що ввозяться до України,  за рахунок перенесення її на стадію пост-аудиту з одночасним підвищенням відповідальності суб’єктів ЗЕД. Про підготовку відповідного законопроекту повідомив Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко під час зустрічі з екс- та новопризначеним президентами Американської Торгівельної Палати Хорхе Зукоскі та Бернардом Кейсі.

„Ми розуміємо, що на сьогодні процедура перевірки заявленої митної вартості займає занадто багато часу, тому прагнемо зробити її більш оперативною за рахунок перенесення її на стадію пост-аудиту. Але водночас буде збільшена відповідальність бізнесу за порушення правил під час декларування митної вартості. Із цією пропозицією до нас звернулися саме імпортери, тому прийняття цього закону свідчитиме про довіру між Міністерством та бізнесом”, – зазначив Олександр Клименко.

Міністр підкреслив, що в найближчий час законопроект буде винесено на обговорення із громадськістю і закликав представників Палати до активної участі в опрацюванні проекту документу та внесенні у разі необхідності пропозицій до його змісту.

Окрім цього, під час зустрічі представники Палати підтвердили свою зацікавленість у співробітництві з Міністерством у сфері імплементації закону про трансфертне ціноутворення. За пропозицією Хорхе Зукоскі була досягнута домовленість щодо проведення низки спільних заходів із залученням фахівців Служби внутрішніх доходів США (U.S. Internal Revenue Service and Customs and Border Protection), що мають значний досвід у практичному застосуванні норм трансфертного ціноутворення у податковій і митній сфері.

Зі свого боку Міністр Олександр Клименко підтримав  пропозиції представників Палати та подякував за підтримку ініціатив відомства.

 

Отримання витягів з реєстру не є обов’язковим для діючих платників ПДВ

Отримання витягів з реєстру не є обов’язковим для діючих платників ПДВ, зокрема:

  - не підлягають обов’язковій перереєстрації платники ПДВ, внесені до реєстру платників ПДВ до набрання чинності законами від 05.05.2013 року № 441 та  № 443,  від 24.10.2013 року № 657;

  - дійсні на момент набрання чинності цими законами свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб’єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ можуть застосовуватись як витяги із реєстру платників ПДВ до внесення змін до такого реєстру чи отримання витягу із такого реєстру, а також виникнення змін у даних про платників ПДВ;

  - свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ, свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб’єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ, їх засвідчені копії підлягають поверненню до органів Міндоходів при першому зверненні платника ПДВ за отриманням витягу із реєстру платників ПДВ.

Довідково: зміни до пунктів 183.7 статті 183, до статей 180, 182 Податкового кодексу України, реалізовані законами України від 05 травня 2013 року № 441- VII “Про внесення змін до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” щодо спрощення реєстрації осіб як платників податків” (далі - Закон № 441) та № 443-VII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реєстрації осіб як платників податків” (далі - Закон № 443), копія листа Міністерства доходів і зборів України від 09.01.2014  № 150/7/99-99-18-02-01-17 «Щодо окремих питань реєстрації платників ПДВ», Закон України від 24 жовтня 2013 року № 657-УІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень”.

Головний державний інспектор з питань

інформаційнокомунікаційних супроводжень                                           

 

Руслана Гулянич



23 Січня 2014 p.
©http://briz.if.ua/