З 2 січня по 6 січня піст посилюється - як правильно постити


Правила утримання, встановлені Церквою в Різдвяний піст, настільки ж суворі, як і Петрів піст.

Зрозуміло, що під час посту заборонені м'ясо, вершкове масло, молоко, яйця, сир. Крім того, у понеділок, середу і п'ятницю Різдвяного посту статутом забороняються риба, вино і рослинна олія і дозволяється вживати їжу без масла (сухоїдіння) тільки після вечірньої. В інші ж дні - вівторок, четвер, субота та неділя - дозволено приймати їжу з рослинною олією - розповідає для БРІЗ сестра Іоанна Предтечного Монастирю.

 

- Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні та недільні дні й великі свята, наприклад, в свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, в храмові свята і в дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу чи п'ятницю, то дозвіл поста покладено тільки на вино і єлей, - ділиться монахиня. - З 2 січня по 6 січня пост посилюється, і в ці дні навіть в суботу та неділю риба не благословляється.

 

У день куштування риби дозволяється і гаряча їжа з рослинним маслом. На дотримання в певні дні більш суворої міри посту, ніж визначено, потрібно взяти благословення у священика.

Як привчити себе до посту


- Основа посту - боротьба з гріхом через утримання від їжі. Саме помірність, а не виснаження тіла, тому вищевикладені правила дотримання постів кожен повинен порівняти зі своїми силами, зі ступенем своєї підготовки до посту.
 - каже сестра Іоанна. - Піст - аскетичний подвиг, що вимагає підготовки і поступовості. Необхідно входити в поствованіе поступово, поетапно, почавши хоча б з утримання від скоромної їжі в середу і п'ятницю протягом усього року.

 

Бажаючі дотримуватися посту повинні порадитися з досвідченим духівником, розповісти йому про свій духовний і фізичний стан і попросити благословення на вчинення посту.

- Хворим потрібно порадитися з лікарем. Вагітним жінкам необхідно дуже обережно ставитися до скоєння посту. Послаблення в пості дається малолітнім дітям і подорожуючим.

 

Розговляються (починають приймати скоромну їжу) після тривалих постів у день свята, після Божественної літургії. Розговлятися після багатоденних постів потрібно поступово.

6 ступенів суворості поста:

все, крім м'яса (масниця);
куштування риби;
гаряча їжа з маслом (рослинним);
гаряча їжа без олії;
холодна їжа без олії, неподогретое пиття (іноді називають сухоїдіння);
повне утримання від їжі.



2 Січня 2012 p.
©http://briz.if.ua/