Ігор Зварич: Для локалізації негативного впливу Домбровського кар’єру на довкілля необхідно здійснити конкретні заходи у трьох головних напрямках


Про це сьогодні у Києві на засіданні робочої групи Ради національної безпеки і оборони України повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Ігор Зварич.

На його думку необхідно по-перше, зменшити приток вод до кар’єру, по-друге, провести повну гідроізоляцію кар’єру та солевідвалів і по-третє, організувати утилізацію розсолів, кількість яких постійно зростає.

«Це дасть змогу забезпечити екологічну рівновагу в районі розміщення кар’єру, зберегти сировинну базу для відновлення виробництва сульфатних безхлорних калійно-магнієвих добрив, технічної солі, - переконаний Ігор Теодорович. – А за неконтрольованого затоплення кар’єру та утворення нового потужного джерела розсіювання солей у водоносному горизонті наслідки складно спрогнозувати».

І.Зварич нагадав, що у серпні 2013 року Івано-Франківській облдержадміністрації, за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету виділено 6 млн. гривень для проведення моніторингу та розроблення плану заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що виникала на території Домбровського кар’єру державного підприємства «Калійний завод ВАТ «Оріана». Також відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №741-р виділено 140000 тис. гривень для проведення робіт з обстеження внутрішнього поля Домбровського кар’єру щодо виявлення відходів, встановлення їх кількості та виду, здійснення заходів щодо вивезення (знешкодження) таких відходів.

Уже завершена тендерна процедура щодо закупівлі робіт і послуг на проведення комплексного еколого-геологічного моніторингу на території Калуського гірничо-промислового району департаментом екології і природних ресурсів облдержадміністрації, а також отримано позитивний висновок Мінекономрозвитку.

Необхідність локалізації негативного впливу Домбровського кар’єру на довкілля ґрунтується на тому, що станом на початок 2014 року в ньому нагромаджено майже 21 млн. м куб. розсолів з мінералізацією від 120 г/дм кв.(поверхня) до 400 г/дм кв. (дно). Щорічно, в залежності від інтенсивності атмосферних опадів, рівень дзеркала розсолу піднімається на 2-3 метри, а його обсяг збільшується на 2-3 млн. м кубічних.

Також північний борт кар’єру інтенсивно зсувається і карст переміщається до річки Сівка, яка протікає на віддалі до 200 метрів вздовж північного борту Домбровського кар’єру. А територія поблизу кар’єру, де горизонт підземних вод заражений розсолами і має підвищену мінералізацію, становить 65 гектарів. На цей час площа водозабору поверхневих вод, які в кінцевому підсумку потрапляють до кар’єру, становить 376 гектарів.

На засіданні робочої групи обговорено й інші природоохоронні питання, які є важливими для Прикарпаття. 



16 Січня 2014 p.
©http://briz.if.ua/