Пілоти 114-ї бригади тактичної авіації тренуються захищати Євро-2012


 

Справжні повітряні бої розгорнулися сьогодні в небі на Прикарпаттям. З Івано-Франківського аеродрому, на якому базується 114-та бригада тактичної авіації один за одним здіймались у повітря бойові винищувачі МіГ-29, відшукували в небі «ворожі» літаки і вживали заходи, щоб завадити їм атакувати мирні наземні об’єкти.

 

Все було по-справжньому: команди диспетчерів і командирів, злагоджена робота техніків, заправників та аеродромної обслуги, пошук супротивника засобами наземного стеження, скоординовані з ними польоти винищувачів і перехоплення «ворожих» літаків, навіть повітряні цілі були справжніми, пілотовані досвідченими пілотами. Не було лише пусків ракет та стрільб. Власне, вони тут були зайві. Адже військові авіатори відпрацьовували не сценарій повітряної війни, а прикриття з повітря цілком мирної, проте стратегічно важливої події: Чемпіонату Європи з футболу (Євро-2012).

 

Як повідомив БРІЗу командир 114-ї бригади тактичної авіації полковник Сергій Голубцов, на особовий склад підпорядкованої йому авіаційної частини Президентом України покладено обов’язок захисту повітряного простору над містом Львовом в період проведення Євро-2012 і зокрема прикриття з повітря львівського стадіону, на якому відбуватимуться матчі фінальної частини чемпіонату. Зі слів пана Голубцова, досвід подій 11 вересня 2001 року у США виявив високий ступінь загрози можливого використання зловмисниками повітряних суден для вчинення терористичних актів, в тому числі і під час проведення в Україні Чемпіонату Європи з футболу. Відтак, головним сценарієм сьогоднішніх навчань став пошук і перехоплення тихохідних повітряних цілей, що летять на малій висоті, - вертольотів і маломоторних літаків, що найімовірніше можуть використовуватись для вчинення терористичних актів. В ролі такиз повітряних суден виступали два учбово-тренувальних реактивних літака чеського виробництва Л-39, які для участі у навчаннях спеціально прибули до Івано-Франківська з Миколаївської області.

 

Як стверджує командир бригади, не всі літаки-порушники повітряного простору, забороненого для польотів, керуються терористами. Є випадки, коли повітряні судна просто збиваються з курсу, втрачають орієнтири чи зв’язок тощо, не маючи при цьому жодних протиправних намірів. Відтак, головним завданням прикарпатських пілотів як під час сьогоднішніх навчальних польотів, так і в ході виконання бойових задач під час Євро-2012, є не знищення цілей-порушників, а відпрацювання дій щодо примушування їх до посадки. «Спочатку, - розповідає комбриг, - ми з’ясовуємо державну належність повітряного судна, потім намагаємось налагодити зв'язок з екіпажем, з’ясовуємо причини відхилення від курсу, потім виводимо в зону посадки і примушуємо до посадки».

 

З наведених вище причин, як стверджує пан Голубцов, основна роль у системі протиповітряної оборони Євро-2012 відводиться саме авіації, а не військам ППО, основними силами та засобами яких є зенітно-ракетні частини, озброєні ракетними системами. «Буває, що літак збився з маршрутом або може втратив радіозв’язок з аеродромом, - зазначає льотчик, - ракета в цій ситуації використовуватись не може. Що ж стосується літаків і вертольотів, там сидить жива людина, яка може знайти візуально, оцінити о сигналами, еволюцією літака передати інформацію – є в нас такі сигнали, затверджені Чиказькою конвенцією. І якщо є необхідність для отого порушника чи просто випадково заблукавшого вивести на аеродром, ми це йому можемо організувати".

 

В той же час, командир частини не приховує, що в разі необхідності, якщо буде з’ясовано, що літак дійсно захоплено терористами, як це було в США у 2001 році, пілотам може бути віддана команда знищити повітряну ціль.

 

Сергій Білий

 

Фоторепортаж



5 Квітня 2012 p.
©http://briz.if.ua/