Акредитованою лабораторією ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" досліджено понад 2800 одиниць харчової продукції на вміст ГМО


Позначка «Без ГМО» вже стала настільки звичною та розповсюдженою, що викликає питання чи є ж те ГМО взагалі, адже натрапити на продукцію, яка б не мала позначки "Без ГМО" складно, а ту, яка б мала позначку "З ГМО" – нереально. Нагадаємо, що згідно Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання інформації про вміст у продукції генетично модифікованих компонентів» та «Про безпечність та якість харчових продуктів (щодо інформування громадян про наявність у харчових продуктах ГМО)» і "Переліку харчових продуктів, щодо яких здійснюється контроль вмісту генетично модифікованих організмів" визначена харчова продукція і продовольча сировина повинна досліджуватись ( або мати підтверджуючі документи про дослідження сировини, з якої вироблена продукція), та бути маркована «Без ГМО» чи «З ГМО». Наголосимо, що за відсутність інформації щодо наявності ГМО, або її недостовірність несе відповідальність виробник цієї продукції. Проте, вважаючи це даниною моді, виробники намагаються як умога привабливіше нанести напис "Без ГМО". Однак, ця позначка має бути не просто вдалою рекламною наліпкою, а фактом, підтвердженим відповідними дослідженнями.

Для зручності підприємств Івано-Франківської області, та західного регіону загалом, на базі випробувального центру ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" з жовтня 2009 року діє акредитована Національним агенством з акредитації України генетична лабораторія, яка здійснює дослідження харчових продуктів та продовольчої сировини на наявність генетично модифікованих організмів. Зокрема, впродовж 2009-2013 років генетичною лабораторією здійснено 2822 випробування, результатами яких визначено наявність ГМО у 5,2% досліджених зразків. Генетично модифіковані компоненти виявлялись у ковбасних виробах, заморожених напівфабрикатах (пельмені, фарші), м'ясних консервах, кукурудзяних паличках, печеві здобному, цукерках, тістечках, пшеничному борошні, ікрі з кабачків, насінні кукурудзи, ріпака, сої, соєвому текстураті, комбікормах.

На перший погляд картина стосовно наявності ГМО на українському ринку виглядає доволі оптимістичною. Адже, 5% генетично модифікованої продукції – не такий вже і страшний показник. Однак, варто наголосити, що досліджені зразки – це продукція, яку добросовісні виробники добровільно здавали на дослідження для того, щоб виконати вимоги нормативних документів стосовно маркування. Насправді реальна картина величини сегменту модифікованої продукції у рази перевищує показник 5 %.
Щоб зорієнтувати споживачів, нагадаємо, що ГМО найчастіше зустрічається у хлібобулочних та кондитерських виробах, сухих зернових сніданках, кукурудзі, картопляних чіпсах та пюре, м'ясній продукції, різноманітних соусах (кетчупи, майонези і т.п.), соєвих продуктах, безалкогольних напоях. Обираючи ці та інші продукти уважно роздивіться етикетку та переконайтесь чи подбав виробник про те, щоб ви могли отримати повну інформацію про склад продукції.

Увагу місцевих виробників наголосимо на тому, що дослідженню підлягає продукція внесена до "Переліку харчових продуктів, щодо яких здійснюється контроль вмісту генетично модифікованих організмів" (затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2010 № 971). А дослідження на вміст ГМО мають здійснюватись у лабораторіях, акредитованих на даний вид діяльності Національним агенством з акредитації України. З питань, що виникають стосовно проведення досліджень продукції на вміст ГМО можна звертатись до Випробувального центру ДП"Івано-Франківськстандартметрологія".

Ольга Петренко, для БРІЗ 



12 Грудня 2013 p.
©http://briz.if.ua/