Гендер і жінка - проблеми, можливості, перспективи


Для реалізації державної політики щодо рівних конституційних прав та подолання ґендерних проблем, а також для надання адресних послуг клієнтам Івано-Франківський міський центр зайнятості здійснює цілеспрямовані дії у сфері формування відповідного світогляду як чоловіків, так і жінок.

Так, у приміщенні обласної бібліотеки для юнацтва з безробітними громадянами проведено семінар з гендерних питань. Учасники заходу мали можливість отримати інформацію щодо конституційних прав жінок на ринку праці, про методи захисту фізичного та психологічного здоров’я під час виконання професійних обов’язків, сприяння особистісному зростанню жінок, формуванню їх активної життєвої позиції, розширенню спектра методів пошуку роботи та підвищенню конкурентоспроможності жінок на ринку праці.

Людмила Ковальчук – бібліотекар читального залу розповіла, що менш сприятливе становище жінок на ринку праці України зумовлене не лише дією ринкового конкурентного механізму та наявністю прямих бар’єрів для зайнятості (більш вузький професійний вибір, відсутність необхідних робочих місць або необхідної кваліфікації), а й істотно пов’язано з репродуктивною діяльністю. Внаслідок цього жіноча робоча сила цінується менше, і жінки наражаються на непрямі перешкоди, породжені гендерними стереотипами.

Ірина Харко – начальник відділу активної підтримки безробітних наголосила, що норма Закону України про рівність забороняє роботодавцям в оголошеннях (рекламі) про вакансії пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватись виключно особами певної статі, висувати різні вимоги, даючи перевагу одній із статей, вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхнє особисте життя, плани щодо народження дітей. За чинним українським законодавством чоловіки і жінки абсолютно рівні у своїх процесуальних правах. Проте на практиці нерідко трапляються ситуації, коли жінки не мають можливості реалізовувати свої права, а юридична рівність не гарантує рівність фактичну.

Проблема полягає у подоланні стереотипів традиційно патріархального суспільства і знаходиться переважно у сфері соціальної психології. Її вирішення – це завдання не лише держави, але й суспільства, якщо воно дійсно прагне стати громадянським.



10 Грудня 2013 p.
©http://briz.if.ua/