9 грудня - Міжнародний день боротьби з корупцією


"Європа починається з Тебе" - ці заклики все частіше лунають на вулицях під час Євромайдану.

"Хочеш в Європу? Не давай хабаря"-прочитала я нещодавно на одному із демотиваторів і згадала історію кількаденної давності.

Євромайдан. Тисячі людей в Івано-Франківську, сотні тисяч в Києві скандують про те, що "Україна - це Європа".

Перетинаюсь увечері в ресторані з одним знайомим успішним підприємцем. Ємоції в нього зашкалюють: "Привіт, ну, расскажи, як Тобі Революція? Ми будемо стояти до кінця... Цього Януковича з Азаровим давно пора вигнати не тільки від влади, але взагалі з країни. Посадити їх..." І так далі. Емоції виплеснув. Далі вже я питаю, як в нього справи, а він мені у відповідь: "Погано! Люди такі безвідповідальні! Дав одному чиновнику хабаря, щоб він мені питання вирішив, сьогодні вже останній день, я йому дзвоню, а він мені - "Я на Майдані в Києві, нічим зараз допомогти не можу!". Далі у мого знайомого пішла "непередавана гра слів", при чому слів не дуже цензурних, тому не буду їх повторювати, суть їхня в тому, що, мовляв, як так можна "всі ж цивілізовані люди, в Європу хочемо, а дріб'язкове питання за гроші вирішити не хоче."

....Рядова розмова далеких знайомих. Я б про неї, можливо б, і не згадала, якби сьогодні мені "календар не написав", що  "9 грудня з ініціативи ООН відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією". 

Ви чуєте гасла, які скандуєте на Майдані? Ви читаєте листівки з Майдану? 

Впустіть Європу не в свої гасла, а в своє повсякденне життя.

Саме десять років  тому у цей день у мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції, прийнята Генеральною асамблеєю 1 листопада 2003 року.

Документ зобов’язує держави, які підписали його, оголосити карним злочином хабарі, розкрадання бюджетних коштів і відмивання корупційних доходів. Відповідно до одного з положень конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції. Конвенція - перший документ такого роду. Він особливо важливий для країн, де корумпованість всіх структур завдає шкоди національному добробуту.

Спеціальний представник генерального секретаря ООН Ханс Кореллі, оголосивши про рішення заснувати Міжнародний день боротьби з корупцією, закликав представників більш ніж 100 країн, які зібралися на конференцію, підписати Конвенцію. Вона має стати важливим інструментом міжнародного права для протидії корупції, «що завдає шкоди розвитку країн і що представляє загрозу демократії і режиму правової держави».

Оксана Говера



9 Грудня 2013 p.
©http://briz.if.ua/