Поведінкові аспекти дітей, які пережили розлучення батьків


У всіх подружнє життя складається по-різному: хтось живе, як то кажуть, довго і щасливо, а хтось, проживши якийсь час разом, розлучається. Розлучення батьків –  неминуча травма для їхньої дитини або дітей. Часто вони переживають значно більший стрес, ніж їхні батьки. Часом навіть зовні спокійні діти відчувають глибокі душевні переживання. Насправді ж, все залежить від культури поведінки та спілкування подружжя, батькам варто пам’ятати, що дитина не винна у їхніх чварах. І якщо вони готові йти на зустріч один одному заради спокійного стану дитини, вони домовляться. 
На жаль, деякі діти беруть розлучення настільки близько до серця, що у них починаються проблеми зі здоров'ям. Депресія, замкнутість, смуток і безсоння - ось лише деякі наслідки розлучення для дітей. У них виникає почуття тривожності і непотрібності. Іноді дитина замикається у собі, відчуває свою уявну провину і вважає себе джерелом розбіжності батьків. Дитинство - це час, коли діти ростуть і дізнаються про нове, і зовсім не час для дорослих переживань і стресів. Обов’язок обох батьків - створити здорову атмосферу для розвитку дитини.
Батьки повинні намагатися зберегти дружні відносини після розлучення заради дитини. Не варто забувати і про те, що за долю дитини несуть відповідальність як батько так і мати, адже дитина не буває "колишньою".   Якщо батькові і матері вдалося зберегти спокійні відносини після розлучення, надалі їм буде простіше вирішувати проблеми, що стосуються їх дитини, і розраховувати на допомогу один одного у складних ситуаціях. Нормальне спілкування необхідне для дітей, адже їм важливо і потрібно знати, відчувати, що хоч батьки і живуть окремо, вони як і раніше люблять її.
Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, а також щодо порядку участі  у вихованні та спілкуванні з дитиною то спір між ними  може вирішуватися органом опіки, піклування та судом.
Від початку року на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини Городенківської районної державної адміністрації розглянуто:
- 6 справ щодо визначення місця проживання дітей після розлучення батьків;
- 8 справ щодо визначення порядку участі того з батьків, що проживає окремо у вихованні та спілкуванні з дитиною.   
При вирішенні питання з ким буде проживати дитина, для Комісії визначальними є наступні моменти:
•    наявність самостійного заробітку, 
•    відсутність зловживання спиртними та наркотичними засобами,
•    відсутність аморальної поведінки,
•    ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків,
•    особиста прихильність дитини до кожного з них, 
•    вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення.  
Важливою також є і думка дитини, оскільки відповідно до ст.171 СК України «дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї». А тому дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні спору, зокрема щодо її виховання, місця проживання.

   І на сам кінець сподіваємось, що батьки будуть йти на зустріч один одному при вирішенні таких справ і не будуть завдавати  шкоди своїм дітям.



4 Грудня 2013 p.
©http://briz.if.ua/