Модернізована НСМЕП сприятиме соціальному добробуту українців - експерт


Заступник голови правління АТ «Ощадбанк» Антон Тютюн вважає, що Національна системи масових електронних платежів (НСМЕП) із часом стане не тільки економним, ефективним та масовим засобом карткового розрахунку в Україні, а й сприятиме задоволенню соціальних запитів великих груп громадян. Про це він сказав в ефірі каналу БТБ.

Фінансист нагадав, що перевагами НСМЕП є те, що запровадження міжнародних стандартів проводиться на основі приєднання наявної у фінустанов та напрацьованої роками технічної і технологічної бази - програмного забезпечення, системи банкоматів та терміналів, процесингових центрів. Таким чином це не потребуватиме додаткових капіталовкладень від банків.

У 2-3 рази, за оцінками Тютюна, карта НСМЕП буде дешевшою в обслуговуванні клієнтів, ніж міжнародні платіжні карти Visa та MasterCard, що також знижує затрати фінустанов. «Є стандартний перелік комісій, які міжнародні банківські системи беруть з банків чи за кожну транзакцію, чи за участь у цих системах, чи за якісь сертифікаційні плати. Це досить істотні плати. У системі (НСМЕП) набагато нижчі ці плати», - зауважив він і додав, що це буде одним із основних достоїнств системи - вона конкуруватиме з міжнародними платіжними системами: дешевша для банків, вона відповідно буде дешевшою в обслуговуванні для клієнтів. А з урахуванням того, що платежі всередині країни зараз становлять більше 90% всіх карткових платежів, банкам справді економічно вигідніше випускати цю карту. Тому, за оцінками Тютюна, кількість карт впродовж наступних кількох років може зрости до 50-60% від загальної кількості емітованих карт банків. В зв’язку з популяризацією карти - наголосив фінансист - зросте соціальне значення запровадження НСМЕП. Він нагадав, що нещодавньою постановою Уряду в Київській та Вінницькій області впроваджуються пілотні проекти, відповідно до яких соціальні виплати будуть зараховуватиметься на карту НСМЕП. «Таким чином, вона стане не тільки звичайною стандартною картою, а буде прив’язана до багатьох соціальних виплат. Це дуже добре. Зручно і людям, і бюджетним організаціям: все прозоро, все безготівковим шляхом, все враховується, тому це теж наше найближче майбутнє», - переконаний фінансист. Зокрема, зручною вона буде для великих соціальних проектів, зарплатних проектів у регіонах, де є великі шахти, заводи тощо.

Він навів приклад: зараз близько 8 мільйонів карт видано вкладникам колишнього СРСР, відповідно, якщо Уряд наступного року ухвалить рішення про виплату коштів, – гроші просто впадуть їм на картки і потреба стояти в довгих чергах відпаде.
Тютюн підсумував, що нарешті Україна отримає повноцінну загальноукраїнську національну платіжну систему, які успішно функціонують у більшості країн світу.

Нагадуємо, НБУ в червні-вересні провів тестування модернізованої НСМЕП.В оновленій НСМЕП передбачається створення карток з магнітною смугою і EMV-чипом на основі відкритих міжнародних стандартів;у мережі Інтернет планується використання спеціальних технологій захисту даних тощо. У майбутньому планується можливе використання карток НСМЕП і за кордоном. Система впроваджується згідно зі Стратегічною програмою розвитку безготівкових роздрібних платежів в Україні на 2012 ? 2014 роки, що втілюється Національним банком України.



26 Листопада 2013 p.
©http://briz.if.ua/