Перспективи будівництва автомобільної дороги від Верховини до кордону з Румунією


Івано-Франківська облдержадміністрація та повіт Марамуреш (Румунія) підписали Резолюцію щодо відкриття пункту пропуску через румунсько-український державний кордон в районі Поеніле-де-суб-Мунте та Шибене.

Про перспективи будівництва автомобільної дороги від Верховини до кордону з Румунією, що пролягатиме високогірною частиною Карпат, на висоті 1600 м, відкриття міжнародного пункту пропуску через українсько-румунський кордон Шибене —Поеніле-де-Суб-Мунте делегація Івано-Франківщини, яку очолював перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк, вела мову в Румунії, під час офіційного там перебування 13-16 листопада.

Як вчергове наголосив прикарпатським журналістам Василь Плавюк, Івано-Франківщина — єдина серед прикордонних областей України, яка не має жодного пункту перетину державного кордону. Пропозицію його облаштування обговорюють уже більше 10-ти років.

Позиція Івано-Франківської обласної державної адміністрації: відкриття пункту пропуску через українсько-румунський кордон у районі Шибене має стратегічне значення для соціального та економічного розвитку Івано-Франківської області та повіту Марамуреш у Румунії. Зокрема, дозволить реалізувати транзитний потенціал обох регіонів: гірські курортні місця стануть доступнішими для внутрішніх та іноземних туристів. Жителі Верховинського району та повіту Марамуреш зможуть перетинати кордон за спрощеною процедурою, як це передбачено угодою між Україною та Румунією від 29 березня 1996 року. Водночас відкриття цього переходу відіграє ключову роль у підготовці області до проведення зимової Олімпіади 2022 року. Відкриє цілу гірську зону для розвитку туризму, а, заодно, дозволить працевлаштувати чимало місцевих жителів.

Наша делегація, за словами першого заступника голови ОДА Василя Плавюка, зустрічалася з цього приводу у МЗЗ Румунії, зокрема з Надзвичайним та повноважним послом України в Румунії Теофілом Бауером, який вважає, що для Івано-Франківщини такий перехід буде «вікном в Європу», дозволить залучити європейські інвестиції, з Президентом Повітової ради Марамуреш Замфіром Чічеу. Румунська сторона підтвердила своє бачення і бажання щодо будівництва дороги та облаштування пункту пропуску. Прийнято Резолюцію, яку за Івано-Франківську область підписав Василь Плавюк, за Повіт Марамуреш - префект Антон Рохіян. Далі мають послідувати рішення урядів -України і Румунії - укласти міжнародний договір та здійснити всі необхідні дії і заходи для відкриття міжнародного пункту пропуску через румунсько-український державний кордон в районі Поеніле-де-Суб-Мунте та Шибене.

«Дорогу на Румунію та ще дві стратегічні автомагістралі Долина - Міжгір ’я Закарпатської області , ІваноФранківськ –Стрий ми заклали у державну цільову економічну програму розвитку автомобільних доріг загального користування на 2013-2018 рр., концепцію якої схвалено розпорядженням Кабміну №719 від 3 вересня 2012 року», - запевнив представників ЗМІ Василь Плавюк.

Довідково

В Івано-Франківській області 49 км кордону з Румунією. За стандартами ЄС, пункти пропуску мають розміщуватись на кожних 25-30 км кордону. Пункт пропуску заплановано розмістити за 10 км від присілку Шибене села Явірника Зеленської сільради Верховинського району, поблизу гори Копилаш (Мармароський масив, Чивчинські гори). В районі пропонованого місця розташування є гірська прикордонна застава «Шибене» Чернівецького прикордонного загону. Майбутня автомобільна дорога від Верховини до кордону з Румунією, 40 км, проляже через села Ільці, Красник, Топільче, Зелене та Явірник. За словами директора Івано-Франківського регіонального центру з інвестицій та розвитку, голови Туристичної асоціації Івано-Франківщини Оксани Федорович, будівництво дороги і відкриття пункту пропуску викличе інтерес інвесторів у різних галузях. У вартісному вигляді чиста загальна економічна вигода від будівництва автодороги та відкриття пункту пропуску протягом 5-ти перших років функціонування нового пункту пропуску складатиме понад 394,3 млн євро. Крім того, опосередковані вигоди складатимуть 141 млн євро, з них ефект від створення робочих місць - 6,8 млн євро,та додаткові надходження до бюджетів усіх рівнів -134,1 млн євро враховуючи наявність принаймні трьох перспективних інвестиційних проектів на Верховинщині — гірськолижних комплексів «Чорногора» та «Кринта», рекреаційного комплексу «Гаджина», із вартістю інвестицій у вигляді капітальних вкладень 329 млн євро. Триває виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва дороги до кордону з Румунією., Загалом реалізацію всього проекту прогнозують на 2018—2020 роки.



21 Листопада 2013 p.
©http://briz.if.ua/