В Івано-Франківську говорять про державно-приватне партнерство


 

«Основні засади державно-приватного партнерства». Під такою назвою розпочав свою роботу в Івано-Франківську навчальний семінар для представників місцевої влади та бізнесу,організований Івано-Франківською міською радою за підтримки Програми розвитку державно-приватного партнерства Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України та Фонду «Східна Європа».

Учасники семінару обговорили міжнародний та український досвід державно-приватного партнерства, проблеми та перспективи формування середовища ДПП в Україні, форми такого партнерства та їх особливості в Україні, а також питання, пов’язані з підготовкою проектів ДПП, як-от: основні фази проекту, особливості підготовки, ухвалення та реалізації проекту ДПП в українських умовах, принципи вибору приватного партнера актуальним проблемам, аналіз та управління ризиками у проектах ДПП та моніторингу реалізації проекту після укладення угоди.

 

Як повідомила представник Програми розвитку публічно-приватного партнерства Олена Маслюківська, метою її Програми є  створення умов для розвитку в Україні середовища для ДПП. Втім, сьогодні, не зважаючи на прийняття в Україні Закону «Про державно-приватне партнерство», чимало людей і насамперед тих службовців органів місцевої виконавчої влади, які б мали впроваджувати таке партнерство в регіонах, нерідко не розуміють, про що йдеться. Відтак, для покращення обізнаності зацікавлених кіл у питаннях ДПП Програмою було започатковано кілька пілотних проектів у різних регіонах, які передбачають не тільки проведення тренінгів, подібних до сьогоднішнього, а й реальну допомогу органам влади у впровадженні такого партнерства.

"Сьогодні, - розповідає пані  Маслюківська, – один з перших тренінгів. Уряд США виділив кошти, аби за допомогою досвідчених консультантів підготувати перші в Україні проекти ДПП і таким чином поступово формувати ДПП-середовище". Таким пілотним проектом в Івано-Франківську стане проект з утилізації твердих побутових відходів.

 

Як повідомив тренер семінару – експерт Інституту економіки і прогнозування, кандидат економічних наук Євген Черевиков, сьогодні у світі використається два основних терміни: «публічно-приватне партнерство» та «державно-приватне партнерство». На думку експерта, критичної різниці у двох формулюваннях немає. Якщо перший термін поширений у світі в т.ч. у термінології ООН, то другий закріплено у законодавстві України.

 

Чимало, зі слів пана Черевикова, побутує і визначень ППП чи ДПП. Так, відповідно до визначення, яке дає Організація Об’єднаних Націй, публічно-приватне партнерство – це форма організації бізнесу між державою та приватною сторонами, яка дозволяє реалізовувати суспільно значущі проекти у різних сферах інфраструктури більш ефективним шляхом, ніж можна досягти ймовірними партнерами поодинці, та передбачає спільне інвестування матеріальних та нематеріальних активів.

 

В свою чергу Закон України визначає ДПП як співробітництво між державою Україна, Автономною Республікою Крим, територіальними громадами в особі відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування (державними партнерами) та юридичними особами, крім державних та комунальних підприємств, або фізичними особами-підприємцями (приватними партнерами), що здійснюється на основі договору в порядку, встановленому законодавством.

 

Як стверджує Є.Черевиков, світова практика знає чимало цікавих прикладів публічно-державного партнерства. Це і численні великі проекти ще у Римській імперії, і будівництво Асуанської ГЕС, і – більш сучасний приклад – будівництво тунелю під Ла-Маншем. Щоправда, - попереджає експерт, - далеко не всі ці приклади були позитивними. Так, за словами пана Черевикова, в ході названого вже будівництва тунелю під Ла-Маншем реальні витрати перевищили заплановані в три рази, а при спорудженні мережі метрополітену у Великобританії збитки склали 2 мільярди євро. «Те саме, - продовжує тренер, - мости в Скандинавії, США. Дуже невдалі приклади – будівництво платних автомагістралей в країнах Третього світу. Виявилось, що споживачі не готові оплачувати проїзд. Тому я б не хотів щоб ви були у ейфорії».

 

Відтак, на думку експерта, починати ППП-ДПП необхідно з невеликих нескладних проектів. «Перший проект має бути цукерочкою, загорнутою у яскраву обгортку, - робить висновок Є.Черевиков, - Тому що в разі невдачі, змінити громадську думку буде дуже важко».

 

До участі в семінарі долучився також голова Фонду «Східна Європа» Віктор Карпенко.



28 Березня 2012 p.
©http://briz.if.ua/