Новий маршрут на гору Парашку - старт в «A la minute» на АЗК «ОККО»


Мандрівка в Карпати – це завжди захоплююча пригода, що нікого не залишає байдужим. І навіть одноденний маршрут в гори – чудова можливість відпочити і зарядитися енергією природи.

АЗК «ОККО» з рестораном «A la minute» в Сколе має надзвичайно вигідне розташування – біля підніжжя гори Парашки (1268 м), найвищої вершини Сколівських Бескидів. Щодня сотні автомобілістів заїжджають на цей АЗК, заправляються якісним пальним, ласують смачними стравамиу ресторані і насолоджуються прекрасними краєвидами Карпат.

Таке вигідне розташування, а також наше бажання надавати клієнтам якомога більше додаткових послуг, цікавих пропозицій та позитивних емоцій, спонукали ентузіастів-працівників компанії, які самі люблять туризм, прокласти новий туристичний маршрут на г. Парашку, який би розпочинався безпосередньо із нашої АЗК.

До слова, на гору Парашку є кілька варіантів сходжень: традиційний із с. Сколе, а також з с. Коростова, Корчина, Крушельниці, Майдану. Масив цієї гори є одним із найбільш популярних туристичних районів Львівської області, а сама Парашка – улюблена височина для туристів, звідки відкриваються неймовірно мальовничі краєвиди.

Наш новий маршрут цікавий ще й тим, що пролягає повз історичні об’єкти, а для автомобілістів привабливий можливістю залишити на АЗК своє авто, поснідати в ресторані, при потребі – взяти страви і напої зі собою, і відправитись на прогулянку в гори.

Ініціатива працівників

Оглянувши навколишню територію і оцінивши обсяг робіт, ми провели кілька зустрічей з адміністрацією парку «Сколівські Бескиди», менеджером АЗК, керуючим рестораном – усі висловили готовність допомогти і підтримати ініціативу прокласти маршрут на гору, який би починався одразу від території АЗК «ОККО».

Отже, 5 жовтня 16 ентузіастів - працівників нашої компанії - виїхали в район масиву гори Парашки, щоб прочистити і промаркувати новий маршрут. На допомогу нам прийшли працівники Сколівських Бескидів. Того дня волонтери розчистили і впорядкували майже 2 км лісової дороги. А на території АЗК встановлено інформаційну таблицю з описом маршруту.

Історичні об’єкти

Цікаво, що буквально за 100 метрів від заправки знаходиться старий, фактично знищений єврейський цвинтар. Тут збереглося лише кілька мацейв (надгробків). Нищення цвинтаря розпочали нацисти у 1941-44 роках, а довершила вже радянська влада у 1970-80 роках. Поблизу цвинтаря - меморіальний знак на скорботному місці, де у 1941-44 ррнацисти розстріляли 2500 євреїв. Ми прочистили стежку до меморіалу та цвинтаря, скосили траву і забрали кілька повалених смерек.

Далі, через невеличку улоговинку, стежка виводить на биту дорогу. Тут стоїть інформаційний вказівник Національного парку. Йдемо ліворуч вказівника стежкою, яка провадить попри гарно впорядковану Хресну дорогу. Вона завершується меморіалом учасникам боротьби за незалежність України 1940-50-х років. На цьому місці перезахоронені віднайдені останки учасників визвольної боротьби з усього Сколівського району. Меморіал знаходиться за 10 хв ходу від АЗК «ОККО».

Опис подальшої частини маршруту

Від меморіалу в правому куті галявини шлях прямує чіткою лісовою дорогою. Радимо слідкувати за нашими маркерами на деревах. Такою спокійною, майже парковою алеєю, йдемо орієнтовно 30 хв. Дорога поволі набирає висоту. Зауважимо, що обабіч - гарні грибні місця. Прочищаючи маршрут, ми навіть назбирали багацько білих грибів. А наприкінці літа-восени можна буде ласувати ожиною. Далі дорога звертає на зруб і у цьому місці наш маршрут сходить ліворуч, на лісову стежку. Щоб не заблукати - слідкуйте за маркуванням на деревах. 10-15 хвилин ходу стрімким серпантином виводить нас на гребінь відноги. У цьому місці новий маршрут виходить на класичний «сколівський». Звідси гарною лісовою дорогою, орієнтовно через 1,5 год виходимо на хребет, правіше від г. Корчанка (1180 м), на якій встановлено телеретрансляційну вежу. По дорозі, ще у лісі, є невеличке джерело з питною водою. Але надто розраховувати на нього не варто, воно дійсно невеличке і в суху пору року практично пересихає.

Мальовничі краєвиди

З безлісого хребта відкриваються фантастичні панорами на Бескиди. В гарну погоду попереду, на північ від Парашки, видно Орівське низькогір’я (береговий хребет Карпат) зі скелями в Уричі та Ямельниці. Справа, на південний-схід, видніють скелі у Бубнищі та масиви хребтів Ключ і Зелемінь. За ними в хорошу погоду проглядаються верхи Горганів. Ліворуч, на південний захід, видно гори Високий верх, Кривий верх і Менчол. На південь - Буковецьку полонину із вершиною Пікуй, та полонину Боржаву. Стежка петляє гребенем хребта, на якому ще й досі видно сліди окопів з часів Першої світової війни. Попри стежку рясно ростуть чорниця та малина, восени тут можна збирати брусницю. А в липні на хребті цвіте унікальна лісова лілея (лат. Lilium martagon). По дорозі до вершини Парашки, маршрут проходить через верхи Зелена і Кобила.

Нагородою мандрівникам за чотири годинну подорож буде вершина красуні Парашки. Звідси відкриваються прекрасні краєвиди нанавколишні Карпати і Підкарпаття, на мальовничі долини рік Стрий та Опір. Тут охоплює незрівнянне відчуття гармонії та єдності із величною природою.

Хто ж ця Парашка (Параска)?

На східному схилі вершини лежить кам’яна плита із пам’ятним написом, який передає легенду, що гора названа на честь доньки древлянського князя Святослава Володимировича – Парашки (Параски). 1015 року біля підніжжя гори її вбили воїни князя Святополка Окаянного. Могила ж батька Парашки, князя Святослава, також убитого Святополком, знаходиться за Сколе, в урочищі Святослав.

Дорогою вниз

Сходити із вершини Парашки вниз найкраще шляхом підйому. У лісі, перед крислатим буком, який розгалужується на п’ять стовбурів,звертаємо із дороги ліворуч на стежку, яка сходить в урочище Житня і веде до АЗК «ОККО». Орієнтовний час спуску - 2-2,5 години. На АЗК «ОККО» можна перепочити після мандрівки, перекусити в ресторані «A la minute» і вирушати додому. Дорогою в напрямку до Львова радимо ще повернути в с. Дубина, праворуч в долину р. Кам’янки. Тут можна відвідати ще кілька цікавих об’єктів – водоспад на річці Кам’янці та гірське озеро Журавлине (його ще називаютьМертвим).

Сподіваємося, що цей маршрут сподобається прихильникам активного відпочинку. Протяжність від АЗК до вершини – майже 10 км. Але попри те, він не потребує особливої фізичної підготовки. Головне – зручне взуття, одяг і бажання підкорити гірську вершину.

Опис нового маршруту від АЗК «ОККО»

У нижній частині маршрут йде хорошою дорогою через смерековий ліс, нечітким гребенем відноги. Через 30-40 хв ходу дорога переходить у стежку, яка стрімко серпантинить. За 10-15 хв ця стежка виводить на традиційний маршрут, той, що починається від дирекції Національного парку в Сколе. Далі маршрут збігається із традиційним маршрутом зі Сколе на Парашку.Загальна тривалість сходження від АЗК «ОККО» до вершини Парашки - орієнтовно 4-4,5 години. Протяжність – майже 10 км. Спуск із вершини до АЗК триває близько 2-2,5 годин. Загальна тривалість мандрівки сягатиме 7-8 годин. Маркування маршруту – червона смуга на білому тлі.

  



22 Жовтня 2013 p.
©http://briz.if.ua/