Підписано Меморандум про співпрацю Карпатських мас-медіа та розвитку Карпатського Єврорегіону


Не таємниця, що в стосунках українців та їхніх найближчих сусідів-поляків інколи виникає напруга. Як на мене, це породжено скоріш політично узалежненими людьми. Свого часу, на початку сімдесятих років минулого століття, я навчалася в Самбірській СШ№3 на Львівщині. Половина учнів мого класу була з польських родин. Я не пригадую жодного конфлікту на етнічному рівні! Ми, українці, вивчали польський Буквар разом зі своїми польськими товаришами (було навіть цікаво!), разом святкували спочатку українські, а потім і польські свята. Навіть відвідини костелу було такою ж важливою духовною справою, як і церкви. І ніхто, а ми часто бували і в польских родинах своїх друзів, не згадував минулого. Зрештою, тоді ми не дуже й зналися на тих усіх післявоєнних проблемах між двома сусідніми народами. Точніше — навіть зрідненими, бо навіть у моїй родині мама походить із родини, де тато охрещений як православний, а мама (тобто моя бабця) — католичка.

Відтоді минуло вже сорок років. За цей час пережили й Перебудову, й Незалежність здобули. А в Самборі ще й досі живе чимало етнічних поляків. Не доводилося чути, що вони ворогують із сусідами-українцями. Зате наші політики час від часу порушують болючі питання українсько-польської різні на Волині, інші трагічні сторінки нашої спільної історії. Кому на руку сіяти ворожнечу? Адже, мабуть, варто більше зважити на налагодження партнерських стосунків.

Саме така основна мета проведеного у Львові Форуму Карпатських медіа. Журналісти, представники органів влади та місцевого самоврядування, експерти української та польської частин Карпатського Єврорегіону (Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецькі областей і Підкарпатського воєводства Республіки Польща) взяли участь у Форумі Карпатських мас-медіа, про який БРІЗ вже повідомляв. На ньому з доповіддю «Мости на Схід — історія та майбутнє української співпраці журналістів» виступив польський радіожурналіст Марек Цинкар. Про стан громадянського суспільства й готовність людей до змін за європейськими стандартами у Карпатському регіоні України говорила журналіст радіо «Свобода» Галина Терещук. Про транскордонну співпрацю в Карпатському регіоні розмислював власкор «Голосу України» Богдан Кушнір, а про стратегію висвітлення польсько-українських стосунків — редактор журналу «Ї» Тарас Возняк. Голова правління Асоціації польських журналістів Юзеф Матуш поділився думками щодо ролі й значення регіональних мас-медіа і карпатського чинника в цьому розрізі, а директор телерадіокомпанії «РАІ» Андрій Русиняк доповів про соціальне партнерство регіональних телеканалів і глядачів у сучасному медійному світі.

Під час Форуму підписано Угоду про створення Ради Карпатських Мас-медіа, до складу якої ввійшли представники спілок журналістів регіонів української та польської частин Карпатського Єврорегіону, асоціацій «Карпатський Єврорегіон Польща» та «Єврорегіон Карпати — Україна». Відповідну Декларацію від Прикарпаття підписала голова Івано-Франківської ОО НСЖУ Вікторія Плахта. Журналісти обмінялися також планами висвітлення проблеми заробітчан, навчання українських студентів тощо.

Отож, точок дотику українців та поляків нині є більш ніж достатньо. Головне в цьому — не сіяти ворожнечу, а шукати діалогу задля розвитку добросусідських стосунків і руху України в Європу.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ



21 Жовтня 2013 p.
©http://briz.if.ua/