Івано-франківцям показали "Срібну землю"


«Срібна земля. Хроніка Підкарпатської України 1919 – 1939 років». Таку назву носить кінофільм, презентований сьогодні івано-франківському глядачеві за підтримки місцевої станиці Національної скаутської організації України «Пласт». Як стверджує режисер фільму Тарас Химич, фільм має на меті об’єднати Україну, об’єднати Схід і Захід. І тут Закарпаттю, на теренах якого відбуваються події фільму, відводиться роль об’єднавчого чинника. «У фільмі – три основних лінії, - розповідає пан Химич, - перша лінія – історична, друга – це власне очевидці, хоче дехто з них, на жаль, вже помер. І ще одна лінія – це мальовничі краєвиди Закарпаття, в тому числі і зйомки з території Івано-Франківщини, зокрема гори Сивуля». Зі слів режисера, зйомки фільму не були такою собі прогулянкою і супроводжувались певними труднощами. Зокрема, фізично важко було знімати гори, оскільки доводилось тягнути туди усю важку апаратуру і всю знімальну групу, організаційно важко було зібрати численних учасників фільму, а це не тільки українці актори, а й люди з-за кордону: військові реконструктори з Республіки Польща, актори з Чехії тощо. Та ще важче виявилось виконувати авіа-зйомки, для чого спеціально довелося залучити пілота-оператора із Києва.

За словами продюсера фільму Тараса Чолія, йдеться не про художній, а про документальний фільм. Втім, він сповнений художніх вкраплень, які чудово виконали актори Львівського та Ужгородського театрів. «Задум зняти цей фільм, - розповідає пан Чолій, - з’явився у 2010 році, коли ми закінчили роботу над фільмом «Золотий вересень». Чому саме Закарпаття 1919 – 1939 року? Тому що сьогодні ми маємо чимало спекуляцій навколо саме цього періоду в історії Закарпаття. Це питання, пов’язані з русинством, з Карпатською Україною тощо». Щоб розвіяти ці інсинуації автори фільму знайшли свідків, які неупереджено розповіли про ті далекі події. А відтак цей фільм буде корисним не тільки для поціновувачів історії Закарпаття і Західної України загалом, а й навіть для науковців.

 

Є у фільмі і розповіді про тогочасних пластунів. Власне з цим і пов’язана та обставина, що фільм презентують івано-франківцям місцеві члени НСОУ «Пласт». А ще усі збори від показу кінофільму (а вартість квитка не така вже й велика – 15 гривень) підуть на потреби встановлення в обласному центрі Прикарпаття пам’ятника «Пластунам, що не зрадили своїх пластових присяг», гроші на який прикарпатські скаути збирають за принципом "з миру по нитці".



22 Березня 2012 p.
©http://briz.if.ua/