Василь Дутчак: аби наш спротив видобутку сланцевого газу на Прикарпатті не повторив тисменицьку історію в дев’ятнадцятому столітті


- Ніхто до кінця не знає, що відбувається, але ті, хто мали б думати, щоб розвивалась держава, то вони проти,- прокоментував для БРІЗ після наради з видобутку сланцевого газу, яка відбулась на початку тижня, Голова Правління Івано-Франківського регіонального відділення Українського Союзу промисловців і підприємців Василь Дутчак, - але знаєте, може таке відбутися, як ми вже мали в історії нашої області, коли тисменицькі газди зібрались і висловились проти будівництва залізничної станції в Тисмениці, бо «кури не будуть нестися». І, як наслідок їхнього рішення, станцію побудували не в Тисмениці, а в Станіславові ( з 1962 року - Івано-Франківськ – ред.). Тепер ми бачимо результат їхнього рішення: де зараз Тисмениця і де Івано-Франківськ. А кури як неслися, так і несуться далі.

Нагадаємо, депутати Івано-Франківської обласної ради наприкінці серпня 2013 року проголосували проти Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська між державою Україна та компанією «Шеврон Юкрейн Б.В.» та товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Олеська».

В рамках цього документу Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу має шанс отримати від американської кампанії фінансову допомогу в сумі 10 мільйонів доларів США на екологічні дослідження.

Уряд України очікує, що в разі, якщо «сланцеву» Угоду з «Шевроном» все-таки буде підписано, в Україну загалом надійде близько 20 мільярдів доларів американських інвестицій.

Про це Міністр енергетики і вугільної промисловості України Едуард Ставицький розповів у своєму виступі на пленарному засіданні 23-ї сесії Івано-Франківської обласної ради 20 серпня.

Як стверджує урядовець, американці готові інвестувати 350 мільйонів доларів на першому етапі пошукових робіт та на менше 3 мільярдів доларів на першому етапі видобутку. Загалом же розмір очікуваних інвестицій складе 20 мільярдів доларів.

Окрім «екологічних страхів», івано-франківські депутати мають ще й застереження щодо фінансової частини Угоди. Принаймні це озвучив голова ІФ облради Василь Скрипничук. З його слів, особисто він думав, що мова йде про 10% від загального видобутку сланцевого газу. У новому ж проекті Угоди йдеться лише про 10% «Процентної частки Держави у прибуткових вуглеводнях». Як стверджує голова облради, така Процентна частка становить лише 17%, а відтак Івано-Франківській та Львівській областям перепаде лише 1,7% на дві області – по 0,85% на кожну область.

Журналіст БРІЗ Сергій Білий, зазначає, що у пропозиції Кабміну йшлося саме про 10% від Процентної частки Держави: «Це  чітко озвучував як Міністр енергетики і вугільної промисловості Е.Ставицький на сесії, так і голова ОДА Михайло Вишиванюк на прес-конференції (ну принаймні це почули журналісти, які висвітлювали обидві події у своїх матеріалах). Тож, схоже на те, що В.Скрипничук або є неуважним на сесіях облради (вочевидь, не дуже добра риса як для голови облради), або ж просто, як то кажуть «грає вар’ята» з причин, одному йому відомих».

Василь Дутчак відзначає ще й третій «страх» - «страх нового незвіданого»:  «Є ще момент, - каже Василь Ілліч, -  Ось, є щось нове – видобуток сланцевого газу, так давайте почнемо це нове робити. Бо виходить так: ще дитина не народилась, і ми не знаємо, що з неї в майбутньому виросте – професор чи хуліган. То що: тепер не народжувати, бо ми не знаємо, хто вона буде? А може, ми все-таки почнемо, будемо вдосконалюватись і будемо розуміти, що коли держава підписує Угоду з Європейським Союзом, отже вона виступає за збереження екологію. Отже ці компанії теж дотримуватимуться встановлених міжнародних європейських екологічних стандартів».

Фото Юрія Рильчука з сайту УСПП.



11 Вересня 2013 p.
©http://briz.if.ua/