Саміт «Групи двадцяти»: розмови в кулуарах важливіші, ніж офіційний порядок денний? - Радіо Свобода


Саміт «Групи двадцяти»: розмови в кулуарах важливіші, ніж офіційний порядок денний? - Радіо СвободаЛідера Росії Володимира Путіна і президента США Барака Обаму розсадять якомога далі один від одного на саміті «Групи двадцяти» в Санкт-Петербурзі, що починається 5 вересня. Такі заходи знадобилися через суттєве охолодження відносин між двома країнами, констатують аналітики. Маються на увазі «сирійське питання» та скандал навколо екс-співробітника ЦРУ Едварда Сноудена, - говорить Радіо Свобода. «Українське питання» теж стане темою розмов у кулуарах зустрічі, констатують експерти.

Через напружені відносини між Росією та США організаторам G20 довелося поміняти план розміщення високих гостей. Про це повідомляють«Известия» з посиланням на прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова. Зазвичай послідовність визначається саме згідно з абеткою країни-організатора саміту. Однак у разі використання кириличного алфавіту, Путін і Обама сиділи б практично поруч. Їх розділяв би тільки король Саудівської Аравії, який також підтримує можливу військову операцію США проти режиму Башара Асада, що, ймовірно, використав хімічну зброю. Тож організатори змінили російську абетку на англійську –  у цьому випадку між Путіним та Обамою розмістяться лідери Південно-Африканської Республіки (ПАР), Саудівської Аравії, Туреччини, Південної Кореї і Великобританії.

Такі «хитрощі» на зустрічах лідерів країн використовують не вперше. У 2002 році на саміті НАТО в Празі план розміщення написали французькою мовою, щоб ізолювати тодішнього президента України Леоніда Кучму.

І Обама, і Путін сподіваються на зустріч

Водночас, Володимир Путін заявив в інтерв’ю російському «Першому каналу», що він таки сподівається на зустріч з американським колегою. 
 

«Ми розуміємо, що позиція Росії з низки питань дратує американську адміністрацію. Ну, з цим нічого не зробиш. Я думаю, що краще не дратуватися, а набратися терпіння і разом працювати над пошуком рішень. Я розраховую, що нам на полях саміту двадцятки в Санкт-Петербурзі вдасться переговорити з моїм американським колегою. Усі наші попередні зустрічі були дуже конструктивними», – сказав Володимир Путін.

А президент США Барак Обама заявив, що сподівається на зрушення з мертвої точки питання військового втручання в Сирію, проти якого виступає Росія (цього пункту немає в офіційному порядку денному саміту).
 

«Чи я сподіваюся, що пан Путін може змінити свою позицію з деяких  питань? Надія у мене є завжди, і я продовжуватиму намагатися, щоб так було. Бо я думаю, що міжнародна дія буде набагато більш ефективною, і в кінцевому підсумку ми зможемо покласти край убивствам набагато швидше, якщо Росія використає інший підхід до цих проблем», – зауважив Барак Обама.

Окрема зустріч Путіна з Обамою не запланована, але не виключено, що лідери все ж поговорять у кулуарах саміту. Місяць тому Барак Обама скасував заплановану на початок вересня двосторонню зустріч з Володимиром Путіним.

«Українське питання»

Згідно з офіційною програмою, учасники зустрічі провідних індустріальних країн і країн, що розвиваються, обговорять реформу міжнародної фінансової системи, боротьбу з ухиленням від податків, стимуляцію розвитку світової економіки і торгівлі та інші питання.

Питання російсько-української торговельної війни обійти лідери країн також не зможуть, переконана політолог Олеся Яхно. Однак, за її словами, обговорення гострополітичним не буде.
 

«Ця тема, безумовно, буде обговорюватися, можливо, не так прямо, не в контексті російсько-українських відносин, а в контексті загалом проблеми захисту своїх ринків. Це навіть можна спостерігати у рамках ЄС –  питання, наскільки можлива і допустима протекціоністська політика. Я не думаю, що це буде гостро обговорюватися, хоча Європа трошки вражена,  вона не сподівалась таких наполегливих і навіть агресивних дій з боку Росії стосовно України», – констатує політолог.

Раніше Єврокомісар із питань розширення і Європейської політики сусідства Штефан Фюле пообіцяв докласти всіх зусиль, щоб питання так званої російсько-української торговельної війни розглядалося на засіданні саміту «Групи двадцяти», що відбудеться 5-6 вересня у Санкт-Петербурзі. Про це після зустрічі з ним у Брюсселі заявляв лідер партії «Батьківщина» Арсеній Яценюк.

Міністр закордонних справ головуючої в ЄС Литви Лінас Лінкявічюс в інтерв’ю агенції «Інтерфакс-Україна» заявив: якщо Росія буде й далі тиснути на Україну через підписання Угоди про асоціацію (небажання Росії бачити Україну в ЄС експерти називають головною причиною «торговельної війни»), це матиме наслідки для діалогу Брюсселя з Москвою.

3 вересня міністри закордонних справ NB8 (Nordic-Baltic Eight, вісімка Північно-Балтійських країн) ухвалили спільну заяву, в якій висловили повну підтримку підписанню Угоди про асоціацію з Україною і назвали неприйнятними будь-які погрози й тиск на держави Східного партнерства через їхні європейські прагнення.

Джерело: Радіо Свобода



5 Вересня 2013 p.
©http://briz.if.ua/