5% пацієнтів психіатричних стаціонарів Прикарпаття не потребують стаціонарного лікування і можуть отримувати допомогу амбулаторно - Р.Мельник


Роман Мельник - директор департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА5% нинішніх пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у психоневрологічних закладах Прикарпаття, насправді такого лікування не потребують, а натомість цілком можуть лікуватись у домашніх умовах, - стверджує директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Мельник, який висловив свою позицію з даного приводу під час нещодавнього засідання колегії ОДА.

З його слів, система надання психіатричної допомоги Івано-Франківської області, представлена сьогодні трьома обласними психіатричними лікарнями (№ 1 – в місті Івано-Франківську, в кінці вулиці Бельведерської, №2 – у селі Підмихайлівці, Рогатинського району, та № 3 – у селі Чукалівка, Тисменицького району) та обласним психоневрологічним диспансером (місто Івано-Франківськ, вулиця Софіївка) сьогодні потребує реформування насамперед в напрямку скорочення числа наявних ліжкомісць та розвитку амбулаторного психіатричного лікування з максимальним наближенням його до пацієнта.

На сьогоднішній день ліжковий фонд психоневрологічних лікувальних закладів області загалом становить 1070 ліжкомісць, в тому числі 970 – психіатричних і 100 – наркологічних ліжкомісць. Втім, керівництво департаменту охорони здоров’я переконане, що цього числа для області забагато і його варто зменшити до 700.

 «Оптимізація ліжкового фонду, пройшла в 2009 – 2012 році, і було скорочено протягом цього часу тільки 130 ліжок. – зазначив у своїй промові Р.Мельник, - Ми, враховуючи рекомендації і МОЗ, і Всесвітньої організації охорони здоров’я, вважаємо, що до 2015 року у нас повинно максимум залишитися 700 ліжок. Ми не просто так взяли цю цифру і видумали її. Провели абсолютно повністю в області аудит психіатричних закладів. Як вияснилось, потреба в області складає 700 ліжок. Чому? Тому що практично 163 пацієнта - ми зараз побачили - це 5% від загальної кількості пацієнтів – не потребують такої допомоги взагалі, а вони знаходились. Якщо перевести це на кошти, це є близько 9 мільйонів гривень. Треба розвивати амбулаторну психіатричну допомогу та наблизити її до пацієнтів. Потребуємо переводу спеціалізованої психіатричної та наркологічної допомоги в амбулаторні заклади. Ми бачимо на прикладі психлікарні № 2, що там практично 70, навіть 76% знаходяться пацієнтів, які не потребують такої допомоги. вони можуть дуже легко обходитися з такою допомогою вдома. А бюджет такого закладу – 12,5 мільйонів, тобто це є нераціональне використання коштів, як мінімум. Переорієнтація коштів на амбулаторну допомогу пацієнтам при збереженні обсягів бюджетного фінансування дасть змогу забезпечити потребу у повноцінному лікуванні у домашніх умовах».

З думкою головного медика Прикарпаття погоджується головний психіатр області Мирон Мулик, який також вважає, 163-м пацієнтам – не місце у психіатричних стаціонарах. На думку пана Мулика, їм необхідно лікуватись або амбулаторно, або ж у соціальних інтернатних закладах. Останній варіант, на думку лікаря, дасть змогу суттєво зекономити бюджетні кошти. Адже соціальні інтернати мають можливість використовувати для потреб лікування та утримання своїх пацієнтів їхні пенсійні кошти, в той час, як при лікуванні таких людей у психіатричних стаціонарах, цими коштами користується невідомо хто.

Разом з тим, вже невдовзі кількість психоневрологічних лікувальних закладів на Прикарпатті може зменшитись. Адже, як стверджує Роман Мельник, сьогодні в області назріла потреба у проведенні структурних змін. Зокрема, вже зараз, зі слів головного медика Івано-Франківщини обласною радою ухвалено рішення про об’єднання обласного психоневрологічного диспансеру з обласною психіатричною лікарнею № 3. «Це був перший крок для покращення надання психіатричної допомоги, - говорить директор департаменту охорони здоров’я, - і зменшити фінансове навантаження на заклад. І так само ми готові говорити про об’єднання обласної психіатричної лікарні № 1 з наркологічним диспансером». Наступним кроком передбачається створити таке собі психіатричне лікувальне містечко на базі психлікарні № 3 у Чукалівці, де територія загальною площею 5 гектарів дозволяє сконцентрувати в одному місці всю психіатричну допомогу для населення.



24 Липня 2013 p.
©http://briz.if.ua/