Проект DESPRO у своїй третій фазі докотився і до Прикарпаття


Проект DESPRO у своїй третій фазі докотився і до Прикарпаття«Працюйте точно і гарно, як швейцарський годинник, бо це швейцарський проект», - побажав голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк учасникам першого засідання Наглядового комітету проекту DESPRO в Івано-Франківській області. Проект реалізується за сприяння уряду Швейцарської Конфедерації і має на меті сприяння процесу впровадження реформ щодо децентралізації та місцевого самоврядування в Україні, надання підтримки з питань децентралізації і реформування місцевого самоврядування ключовим національним інституціям та асоціаціям органів місцевого самоврядування.

Як повідомила на зустрічі керівник проекту Оксана Гарнець, 1 травня цього року стартувала третя фаза реалізації проекту, яка триватиме до 1 травня 2017 року. В першій фазі проектом було охоплено Вінницьку область та Автономну Республіку Крим. В другій фазі до них додалася також Сумська область, а вже у нинішній – третій фазі проект було поширено також на Дніпропетровську та Івано-Франківську області. При цьому, як зауважили М.Вишиванюк та О.Гарнець, долученню Прикарпаття до участі у програмі передували два роки складних перемовин та важкого конкурсу. Третя фаза відрізнятиметься від перших двох, оскільки триватиме не три, як раніше, а чотири роки.

Щоб проілюструвати дієвість проекту пані Гарнець підвела короткі підсумки реалізації його другої фази. Зокрема, зазначила, що протягом трирічного періоду її впровадження в рамках DESPRO було реалізовано 38 проектів із побудови систем централізованого водопостачання у сільській місцевості загальною вартістю понад 30 мільйонів гривень, проект інтегрованого поводження з побутовими відходами у Тульчинському районі, Вінницької області, тощо.

Усі проекти ґрунтувались на умовах співфінансування: DESPRO плюс місцеві бюджети плюс внесок громади. При цьому місцеві громади виявились дуже активними. «У другій фазі ми планували закладати біля 60% вартості проектів, але завдяки тому що місцеві громади були дуже активними, наш внесок знизився до 30%, - говорить керівник проекту, - І не тому що ми менше вклали – гроші ті ж, але проекти стали масштабнішими». Середня вартість проектів другої фази склала 600 – 700 тисяч гривень. Середня протяжність мереж водопостачання по кожному проекту склала близько 10 кілометрів. Загалом, завдяки українсько-швейцарському проекту було створено близько 350 кілометрів сільських водогонів. Коли ж постав вибір, хто будуватиме і обслуговуватиме нові мережі зупинилися, зупинилися на моделі обслуговуючого кооперативу.

Слід зазначити, що запроваджені у співпраці зі швейцарцями проекти стали зразком для громад у реалізації аналогічних проектів на тих же засадах, проте вже без підтримки DESPRO. Так, за їхнім зразком у Сумській області місцевими громадами було самостійно реалізовано ще 23 аналогічних проекти, а розроблена в рамках проекту стратегія інтегрованого поводження з ТПВ для Тульчинського району була рекомендована Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства як зразок для інших регіонів.

Усе це відбувалося у поєднанні з освітньою діяльністю, діяльністю із інформаційної та експертної підтримки реформам, що також є важливими напрямками діяльності проекту DESPRO.

Третя фаза проекту, як стверджує пані Гарнець, стане логічним продовженням фаз першої і другої і  не змінює принципово ні мети, ані конкретних завдань проекту.

Разом з тим, з’являться і нові аспекти. Так, у сфері водопостачання підтримку проектів планується здійснювати переважно через регіональні конкурсні механізми. Принципово новим завданням є оптимізація комунальних підприємств. Зокрема, проекти з покращення водопостачання у малих містах планується здійснювати через комунальні підприємства. «Плануємо спочатку пілотувати, а потім впроваджувати моделі водовідведення у сільській місцевості», - додає пані Оксана ще один важливий новий аспект.

На Прикарпатті, як стверджує експерт з питань децентралізації та публічних послуг В’ячеслав Сороковський, в рамках проекту планується реалізувати 24 проекти із побудови систем централізованого водопостачання – орієнтовно по 8 – у 3 районах. Можливо, - не виключає експерт, - районів буде і більше. При цьому проекти планується реалізовувати у два раунди – по 4 на район у кожному раунді. В якості моделі і надалі практикуватиметься створення обслуговуючих кооперативів. Орієнтовна тривалість кожного проекту – 1 - 1,5 року на 1 цикл. Обсяги фінансування з бюджету DESPRO– до 250 тисяч гривень, але не більше, ніж 35 тисяч гривень за 1 кілометр мереж. При цьому, як і раніше, усі проекти реалізовуватимуться на принципах співфінансування, де планована доля DESPROстановить до 40%, доля обласного бюджету (а як стверджує пан Сороковський, керівництво проекту отримало запевнення особисто від голови Івано-Франківської ОДА Михайла Вишиванюка в тому, що Івано-Франківська область, на відміну від деяких інших, також фінансуватиме проекти в рамках DESPRO) – 5%, стільки ж – доля сільського бюджету, ще 10%, як планується, платитимуть райони і 40% випаде на долю громади. Експерт не виключає, що там, де місцеві бюджети візьмуть на себе більшу долю у співфінансуванні, громаді, можливо, доведеться платити менше, проте зазначає, що громада однозначно повинна брати учать у співфінансуванні, бо інакше втрачається ефект причетності.

Сергій Білий



19 Липня 2013 p.
©http://briz.if.ua/