Майже кожен п’ятий втратив зір у зв’язку з глаукомою


З 11 березня у всьому світі відзначається «Всесвітній тиждень боротьби з глаукомою». Запроваджено це ще з 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації товариств глаукоми - WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою - WGPA.

 

«Глаукома – це захворювання очей яке характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску - розповідає завідувач відділенням мікрохірургії ока обласної клінічної лікарні, лікар вищої категорії Ігор Вітовський. - Початок недуги підступний і протікає практично безсимптомно. Якщо хворого не лікувати від цієї недуги, то поступово починає звужуватися поле зору - людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти. Надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, причому з часом можлива повна його втрата. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не відновлюється».

 

Кількість глаукомних хворих у світі вже доходить до 100 млн. осіб. При цьому, з 28 млн. сліпих у світі майже кожен п’ятий втратив зір у зв’язку з цим захворюванням.

 

«Пацієнти з глаукомою інколи навіть не підозрюють, що вони мають це захворювання, - застерігає Ігор Вітовський. - Щоб вчасно розпізнати глаукому важливо знати її симптоми і суб`єктивні відчуття хворого». Для глаукоми характерні три основні ознаки: підвищення внутрішньоочного тиску, звуження поля зору, зміна зорового нерва. І хоча  глаукома прогресує настільки повільно, що це доволі часто складно помітити, проте, з іншої сторони, гострий приступ глаукоми, при якому внутрішньоочний тиск (ВОТ) різко зростає, часто спричиняє появу симптомів, на які неможливо не звернути увагу. А саме:

 

·         Затуманювання зору

·         “Райдужні кола"  (гало) при погляді на джерела світла

·         Погіршення зору в сутінках

·         Відчуття звуження поля зору

·         Головний біль, як правило половини голови, часто пов’язаний з фізичним навантаженням

·         Головний біль вранці або після заходу сонця

·         Біль в оці, особливо, у поєднанні із затуманенням зору

 

 

Ігор Вітовський відзначив позитивні моменти адже, за його словами, в нашій області ведеться велика робота по ранній діагностиці глаукоми. В 2011 році проведено більше 50 тисяч тонометрій, з них виявлено 453 хворих на глаукому і що відрадно – у 1-2 стадії.

 

Найбільше ця хвороба проявляється після 40 років, тому завідувач відділенням мікрохірургії ока, заохочує всіх, цієї вікової категорії, хоча би раз в три роки вимірювали внутріочний тиск (він повинен бути не більше 27 міліметрів ртутного стовпчика). Він також застерігає, не займатися самолікування, а відразу звертатися до лікаря-офтальмолога. І, звісно, в жодному разі, не забувайте, що очі також потребують відпочинку.

 

«Світильник для тіла є око» - говориться в Біблії. Бережіть свій зір, систематично відвідуйте окуліста. Пам’ятайте - найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення.

 

 

Інна Яковлюк, для БРІЗ



16 Березня 2012 p.
©http://briz.if.ua/