Янукович домовився про участь у Митному союзі - Радіо Свобода


Янукович домовився про участь у Митному союзі - Радіо СвободаПрезиденти країн Митного союзу погодилися надати Україні статус спостерігача, повідомив в Астані президент Віктор Янукович. В Росії вже заявляють, що це рішення унеможливлює підписання угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Водночас, українські парламентарі, а також експерти заперечують ці заяви, але відзначають, що остаточного тексту відповідного меморандуму ще немає, тому ніхто не може гарантувати, що там не з’являться норми, які справді стануть на заваді євроінтеграції, - говорить Радіо Свобода.
 
Меморандум про надання Україні статусу спостерігача в Євразійській економічній комісії, яка є виконавчим органом Митного союзу, буде підписаний у Мінську в п’ятницю, 31 травня. Про це повідомив президент України Віктор Янукович журналістам після зустрічі з президентами Росії, Білорусі та Казахстану, яка проходила в Астані.
 
«Меморандум про участь України в роботі Митного союзу буде підписаний найближчими днями на саміті СНД. В цьому меморандумі буде визначено статус України, можливість представника нашого уряду працювати у комісії Митного союзу і президента України, за запрошення ради президентів Митного союзу, брати участь у цій роботі», – заявляє Янукович.
 
Росія сподівається, що Україна, одержавши статус спостерігача в Євразійській економічній комісії, оцінить переваги Митного союзу. Про це сказав перший віце-прем'єр уряду Росії Ігор Шувалов. При цьому він відзначив, що країни, які планують створити Євразійський союз, повністю відкриються для України, і вона зможе брати участь у всіх дискусіях і вносити свої пропозиції.
 
У свою чергу радник президента Росії Сергій Глазьєв заявив, що рішення України про відновлення участі у євразійській економічній інтеграції несумісне з європейською інтеграцією, зокрема, з підписанням угоди про асоціацію з Європейським Союзом.
 
«Дії, які заважатимуть євроінтеграції, будуть державним переворотом»
 
Утім, ці заяви можна вважати намаганням видати бажане за дійсне, відзначив у коментарі Радіо Свобода член парламентського комітету у закордонних справах, депутат від УДАРу Володимир Куренной.

«Я не розумію, що таке Митний союз, бо це до кінця ще не відома організація, з точки зору міжнародного права. А з іншого боку, будь-які дії, які будуть заважати реалізації курсу України на європейську інтеграцію, будуть державним переворотом. У нас є закон «Про засади зовнішньої політики», який чітко і однозначно говорить про те, що єдина можлива зовнішня політика – це євроінтеграція. Все інше – це політичні ігри», – наголошує Куренной.

У Митному союзі рішення приймаються Росією, в інтересах Росії – Палій
 
Зазвичай статус спостерігача у міжнародній організації не є перепоною до участі в інших міждержавних об’єднаннях, водночас, російська сторона зацікавлена стримувати євроінтеграцію України, нагадує експерт із міжнародних питань Олександр Палій. Відтак, за його словами, в обмін на незначні преференції Україна може отримати лише небезпеки.

«У Митному союзі не вирішує нічого не лише спостерігач, не вирішують нічого Казахстан з Білоруссю. Всі рішення там приймаються Росією, в інтересах Росії. Тому Україна отримала лише одне: можливість дізнаватися своєчасно, яку чергову проблему готують для України наші стратегічні партнери. Цим позитиви обмежуються. А негативи – це загроза, що в ті документи вставлять такі речі, які теоретично можуть зашкодити інтеграції до Європейського союзу», – зазначає Палій.
 
Крім того, Олександр Палій зауважує, що статус спостерігача у Митному союзі для України потрібен владі у першу чергу для звітування перед орієнтованими на Росію виборцями.
 
Раніше керівник головного управління з питань міжнародних відносин адміністрації президента України Андрій Гончарук заявив, що країна повинна знаходити баланс у відносинах як із Митним союзом, так і з Європейським Союзом.

Джерело: Радіо Свобода



30 Травня 2013 p.
©http://briz.if.ua/