ПОРТРЕТ ПРОФЕСІЇ


Портрет професії. Стиліст секонд-хенду
За приблизними оцінками, світовий ринок збуту ношеного одягу становить 4 мільярди доларів США. Як засвідчує дослідження...
Портрет професії: тренерка з ефективних комунікацій та конфліктології
Конфліктів з кожним днем стає дедалі більше. Рівень свободи зростає, а люди такі різні -...
Портрет професії. PR-фахівець
Важливим моментом у сьогоденні є комунікація. У бізнес-середовищі нині працює низка фахівців, які її налагоджують...
Портрет професії. Письменниця
Ніжність та біль, розпач та радість, маса контрастних почуттів. Письменники, це люди, які пропускають через...
Портрет професії. Актор театру
Для більшості театр - відрізки приємного відпочинку, а для них - життя. Акторська професія овіяна багатьма...
Портрет професії. Судовий експерт
З голлівудських фільмів ми пам’ятаємо чимало ефектних моментів, де експерти-криміналісти, ледь не на клітинному рівні...
Портрет професії: Майстер з художньої обробки металу
Про свою творчість, виготовлення металевих скульптур нам розповів художник, творець образів у металі Василь Демків...
Портрет професії. Бариста
Для того, щоб випити смачну ароматну каву, необхідні не тільки високоякісні зерна, а й людина...
Портрет професії. В’язальник схемних джгутів
В’язальник схемних джгутів - хто ж він? Обов’язки його роботи можна зрозуміти із самої назви...
Портрет професії. Криптохантер
Зараз тільки лінивий не говорить про новий вид заробітку на криптовалюті. Всі хочуть знати про...

БЛОГИ


Юридичні консультації
вул. Івана Франка, 4 Івано-Франківськ 76000 тел.0342...
Щомісячна адресна допомога ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг
У рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами...
17.9.2018, 17:54
Вороняк Ірина
директор ПП "Інститут іміджу і...
Архетипи долі та героїзованого злочинця в образі Савченко
Феномен Надії Савченко як потенційної терористки чи організатора державного перевороту небезпечний для українського суспільства безвідносно...
19.3.2018, 16:51

ОПИТУВАННЯ


НАШІ ДРУЗІ


Всі люди як люди, я Ти як Віталька

Блог на БРІЗ


Юридичні консультації
вул. Івана Франка, 4 Івано-Франківськ 76000 тел.0342 559 066
Соціальна відпустка на дітей в питаннях і відповідях
27.6.2018, 09:15

Надання працівникам різних відпусток регулюється Законом України «Про відпустки». Додаткові відпустки на дітей належать до категорії соціальних відпусток.

Кому і на який строк надається додаткова відпустка на дітей?Згідно зі ст. 19 Закону України «Про відпустки» додаткова відпустка на дітей надається працівникам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А групи I. Таку відпустку можна надати матері, одинокій матері, одинокому батькові, опікунові або одному з прийомних батьків. Тривалість відпустки становить 10 календарних днів. А якщо, наприклад, одинока мати ростить двох дітей віком до 15 років, то в неї дві підстави для отримання додаткової відпустки (статус одинокої матері і наявність двох дітей). Якщо підстав більше однієї, тоді тривалість відпустки становитиме 17 календарних днів.

Чи «згорає» відпустка на дітей, якщо нею не скористатися в поточному році?Згідно зі ст. 20 Закону України «Про відпустки» додаткова відпустка може бути перенесена на інший період (наприклад, у разі настання тимчасової непрацездатності, відпустки по вагітності та пологах, навчальної відпустки, через несвоєчасне письмове повідомлення співробітника про початок такої відпустки, несвоєчасну виплату відпусткових). За ініціативою роботодавця відпустку можна перенести у зв'язку з виробничою необхідністю – але тільки з письмового дозволу співробітниці.

Чи виключаються святкові та неробочі дні з додаткової соціальної відпустки на дітей?Так, виключаються (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про відпустки»). Додаткова соціальна відпустка на дітей надається без урахування святкових і неробочих днів, установлених ст. 73 Кодексу законів про працю.

Чи впливає «дитяча» відпустка на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток, що належать працівникові?Ні, додаткова відпустка на дітей не впливає на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток. Ця відпустка надається понад кількість днів щорічних відпусток, передбачених Законом України «Про відпустки», а також іншими законами і нормативно-правовими актами.

Який стаж роботи на підприємстві необхідний для того, щоб скористатися додатковою відпусткою на дітей?Така відпустка надається незалежно від стажу роботи на підприємстві.

Чи може співробітниця-сумісник скористатися правом на додаткову соціальну відпустку на дітей?Так, може. У ст. 2 Закону України «Про відпустки» сказано, що право на відпустки мають громадяни України, іноземці й особи без громадянства, які перебувають у трудових відносинах із роботодавцем. Тому співробітниця має право на відпустку, що належить їй, скрізь, де вона оформлена за трудовим договором.

Чи пов'язаний період «дитячої» відпустки з відпрацьованим часом у поточному році та з датою народження дітей?Відпустка на дітей може бути надана у будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини – до або після. Наприклад, у працівниці двоє дітей, старшій дитині виповнилося 15 років у січні 2017 року. Додаткова відпустка може бути надана їй як матері двох дітей віком до 15 років до кінця цього року. Це пояснюється тим, що така відпустка належить до категорії соціальних і не належить до щорічних. Мінпраці у своєму листі від 19.02.10 р. № 48/13/116-10 (далі – Лист № 48/13/116-10) дотримується такої ж думки.

Чи «згорає» відпустка на дітей, якщо її не використати в поточному році або декілька років поспіль?Ні, не згорає. Законодавством не передбачено строк давності, після якого працівники, що мають дітей, втрачають право на додаткову соціальну відпустку (Лист № 48/13/116-10). До речі, уточнимо, що додаткова соціальна відпустка тривалістю від 10 до 17 календарних днів передбачена з 01.01.10 р. А донині тривалість такої відпустки становила від 7 до 14 к. д. Наприклад, співробітниця своєчасно не скористалася «дитячою» відпусткою, а зараз бажає використати ці дні в поточному році. У такому разі за період до 2010 року роботодавець зобов'язаний надати їй відпустку тривалістю 7 або 14 календарних днів (залежно від кількості підстав).

Чи підлягає компенсації додаткова відпустка на дітей у разі звільнення?Так, у разі звільнення всі невикористані дні додаткової соціальної відпустки на дітей підлягають компенсації на підставі ст. 24 Закону України «Про відпустки». Ще раз нагадаємо, що до 2010 року тривалість такої відпустки становила від 7 до 14 календарних днів. Виходячи із цього і слід нараховувати компенсацію за період до 2010 року.

Чи можна брати частинами соціальну відпустку на дітей?На нашу думку, ні. Адже у ст. 12 Закону України «Про відпустки», яка передбачає поділ відпусток на частини, сказано тільки про щорічну основну відпустку та щорічні додаткові відпустки. А відпустка на дітей не належить до щорічних. Мінсоцполітики у своїх листах від 05.07.13 р. № 290/13/116-13 та від 12.05.15 р. № 256/13/116-15 дотримується тієї думки, що відпустку на дітей: допустимо ділити на частини за підставами. Тобто якщо є декілька підстав, то спочатку можна надати відпустку за однією (наприклад, тривалістю 10 календарних днів), а через деякий час – за іншою підставою (наприклад, тривалістю 7 календарних днів); не можна надавати частинами, якщо є тільки одна підстава для її надання.

У якому випадку батько має право взяти додаткову соціальну відпустку на дітей? У ст. 19 Закону України «Про відпустки» сказано, що додаткова соціальна відпустка на дітей може бути надана батькові дитини або інваліда з дитинства підгрупи А групи І, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі). Виховує без матері – значить, одинокий батько. У листі від 21.07.08 р. № 187/13/116-08 Мінпраці роз'яснило, кого можна вважати таким. Одинокий батько – це чоловік, який не перебуває в шлюбі, але при цьому виховує дитину, у свідоцтві про народження якої він записаний як батько; або він розлучений і виховує дитину без матері; або він вдівець. Виходячи із цього документами, що підтверджують право батька на додаткову відпустку на дітей, можуть бути (крім заяви на надання такої відпустки і копії свідоцтва про народження дитини): копія свідоцтва про розірвання шлюбу і копія рішення суду про місце проживання дитини; копія свідоцтва про смерть матері або позбавлення її материнських прав; у разі перебування матері дитини на тривалому лікуванні – довідка з медустанови; у разі повторного шлюбу батька – додатково довідка органу РАГСу, яка підтверджує, що дитина не усиновлена новою дружиною. Конкретний перелік підтвердних документів законодавчо не встановлено. Тому в такій ситуації доцільно скористатися рекомендаціями Мінпраці, викладеними в листі від 14.04.08 р. № 235/0/15-08/13. Додаткова відпустка на дітей може бути надана також опікунові дитини або інваліда з дитинства підгрупи А групи І або одному з прийомних батьків. Для опікуна або усиновителя підтвердним документом може бути копія рішення про опіку або усиновлення.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту «Я МАЮ ПРАВО!», є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх «ДІПРОМІСТО»,) тел. (096) 138-82-89.


Коментарів ще не додавалось!

Залишити коментар

Ім'я: 




Наступний чат


o 15:00, 20-09-2018

Наш гість:
Анастасія Спіцина

Архів


Вересень
2018
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

РЕКЛАМА




Новини шоубізнесу від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Сінема Сіті.

ФОТОНОВИНИ


День професій 2018 в Івано-Франківську

ВІДЕОНОВИНИ


В Артеку на Буковелі розповідали про основні права дітей
<p>
	<span style="color: rgb(17, 17, 17); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;">Олександр Шевченко: "Найбільшої уваги треба приділяти дітям, щоб у майбутньому виховати гідних українців".</span></p>

РОЗСИЛКА НОВИН