ПОРТРЕТ ПРОФЕСІЇ


Портрет професії. Кондитер
Щодня у стрiчцi соціальних мереж нам трапляються фото апетитних тортiв та кексів, вiд споглядання на...
Портрет професії. Тренер з НЛП (нейро-лінгвістичного програмування)
У нашому суспільстві багато говорять про те, що НЛП – це маніпуляції. Демонізуючи НЛП, люди...
Портрет професії. Інженер з якості
У рамках відзначення міжнародного тижня інженерії та технологій продовжуємо розповідати про інженерні професії. Чи задумувалися ви...
Портрет професії. Інженер-технолог
Традиційно у третій тиждень лютого відзначається міжнародний тиждень інженерії та технологій (Engineering and Technology week). Будь-яке...
Портрет професії. Провізор
Зазвичай хворих лікують лікарі. Але нерідко наше здоров'я залежить від аптекарів. До них хворі в...
Портрет професії. Гуморист
Хтось скаже, що гуморист - це не професія... це не серйозно і заробити цим на...
Портрет професії. Дієтолог
Кажуть, що їжа - найкращі ліки. Ми б погодились з цією думкою, якби не статистика...
Портрет професії. Стиліст секонд-хенду
За приблизними оцінками, світовий ринок збуту ношеного одягу становить 4 мільярди доларів США. Як засвідчує дослідження...
Портрет професії: тренерка з ефективних комунікацій та конфліктології
Конфліктів з кожним днем стає дедалі більше. Рівень свободи зростає, а люди такі різні -...
Портрет професії. PR-фахівець
Важливим моментом у сьогоденні є комунікація. У бізнес-середовищі нині працює низка фахівців, які її налагоджують...

БЛОГИ


Юридичні консультації
вул. Івана Франка, 4 Івано-Франківськ 76000 тел.0342...
Права туристів
Начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної...
18.4.2019, 18:04 (ред.)
кафедра реклама та PR
Науковий та навчальний блог кафедри...
Чи вміємо розмовляти українською? Найуживаніші мовні огріхи в спілкувальному етикеті українця. (1)
Качмар В.М., канд.філол.наук, доц. реклами і зв'язків з громадськістю Університету Короля Данила Кожен має право на помилку. І мовні...
12.3.2019, 11:07 (ред.)

ОПИТУВАННЯ


Що ви більше чекаєте:
виходу останнього сезону "Гри Престолів" 14 квітня
дебатів Кандидатів Петро Порошенко vc Владимир Зеленский 19 квітня?

НАШІ ДРУЗІ


До обіду - фейсбук, після обіду - Інстаграм

Колеги та студенти професора Петра Степановича Федорчака щиро вітають його з 80-річчям з дня народження і 50-річним ювілеєм науково-педагогічної діяльності у Прикарпатському університеті


22 Серпня 2013 p.

Прикарпатська земля виплекала не одну плеяду талановитих науковців. Серед них і доктор історичних наук, професор кафедри історії слов’ян, почесний професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслужений працівник освіти України Петро Степанович Федорчак.


Народився Петро Степанович Федорчак 22 серпня 1933 року у с. Росохач Коломийського повіту Станіславського воєводства. Перші знання він здобув у Росохацькій семирічній школі, де навчався у 1940 – 1947 роках. У 1947 році П. Федорчак поступив у Коломийське педагогічне училище. У 1951 році Петро Федорчак став студентом історичного відділу історико-філологічного факультету Івано-Франківського (колишнього Станіславського) педагогічного інституту.

У 1955 р. П. С. Федорчак закінчив навчання в інституті, одержавши диплом з відзнакою. У наступні роки він перебував на виборчій громадській роботі, одночасно викладав історію і географію у середніх школах Станіслава, був першим заступником голови обласного товариства “Знання” та першим заступником голови обласної федерації спорту.

У 1960 – 1963 рр. Петро Федорчак навчався в аспірантурі Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, де достроково захистив кандидатську дисертацію з історії західних областей України.

У 1963 році Петро Степанович обійняв посаду старшого викладача Івано-Франківського державного педагогічного інституту. У 1966 р. йому присвоєно вчене звання доцента. В інституті П. С. Федорчак викладав історичні дисципліни, а у 1972 році очолив кафедру.

П. С. Федорчак навчально-методичну роботу пов’язав з науковими дослідженнями. Він був співавтором і членом редакційної колегії тому “Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область”, автором та співавтором низки монографій і статей. П. С. Федорчак у 1977 році першим з випускників історичного факультету захистив докторську дисертацію з історії України, а в 1978 році йому було присвоєно наукове звання професора.

У 1982 році Петро Степанович став проректором з наукової роботи. Енергійно і самовіддано працюючи на цій посаді до 1993 року, він докладав великих зусиль щодо організації і координації наукових досліджень факультетів і кафедр інституту, створення аспірантури, був ініціатором проведення багатьох наукових конференцій, симпозіумів та семінарів, сприяв виникненню Науково-технічної ради інституту і спрямовував її діяльність на здійснення нових наукових програм та виконання держбюджетної тематики.

У 1993 році Вчена рада університету обрала професора П. С. Федорчака завідувачем новоствореної кафедри історії слов’ян. З його ініціативи створено кабінет історії слов’ян, де майбутні спеціалісти поповнюють свої знання з історії кожної слов’янської країни.

У 1995 році за безпосередньою участю та редакцією професора П. С. Федорчака колектив кафедри історії слов’ян опублікував посібник “Історія Польщі”. В 1999 році за редакцією П. С. Федорчака вперше в Україні опубліковано рекомендовану Міністерством освіти України як навчальний посібник для студентів історичних спеціальностей “Коротку історію Чехії і Словаччини”.

В інших працях вчений відобразив вплив розпаду Австро-Угорської імперії та краху російського царизму на створення слов’янських держав.

Значним науковим доробком П.С.Федорчака є дослідження складних і суперечливих українсько-польських взаємин. У 1997 році за його редакцією опубліковано збірник, у якому вміщено понад 100 доповідей українських і польських вчених, проголошених на Міжнародній науковій конференції “Українсько-польські відносини в Галичині у ХХ ст.” Водночас професор П. С. Федорчак опублікував низку статей про українсько-польське співробітництво у галузі освіти, науки і культури у 90-х роках ХХ – на початку ХХІ ст. У 2006 П. С. Федорчак видав монографію “Новітня історія Польщі ХХ ст.” Всього вчений опублікував біля 160 наукових праць і завершує монографію з новітньої історії Чехії і Словаччини.

Серед учнів і вихованців Петра Степановича є ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда, директор Інституту історії, політології і міжнародних відносин доктор історичних наук, доктор філософії, професор Микола Кугутяк, директор Інституту туризму доктор історичних наук, професор Володимир Великочий, завідувач кафедри історії слов’ян, доктор історичних наук, професор Володимир Комар. З колишніх студентів – учнів професора П. С. Федорчака слід назвати докторів історичних наук, професорів Миколу Литвина, Миколу Вегеша, Петра Сіреджука, Олега Жерноклєєва, Ігоря Пилипіва, Ігоря Соляра, докторів політичних наук, професорів Сергія Дерев’янка, Михайла Нагорняка і Максима Гона, доцентів Олександра Марущенка, Ігоря Райківського, Василя Дебенка та інших.

Плідна науково-педагогічна діяльність Петра Степановича відзначена високими освітянськими нагородами – званнями “Відмінник народної освіти” (1977 р.), “Відмінник освіти України” (2000 р.), медалями “За трудову доблесть” (1981 р.), “Ветеран праці”. У 1990 році йому було присвоєно почесне звання “Заслужений працівник народної освіти Української РСР”. З 2007 року він є почесним професором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Вже п’ятдесят років професор П. С. Федорчак незмінно трудиться у Прикарпатському університеті, користуючись авторитетом серед викладачів, студентів й аспірантів. З роси і води Вам шановний ювіляре!


Наші канали в соц. мережах:
Переглядів: 599
Рекомендовані статті

Коментарів ще не додавалось!

Залишити коментар

Ім'я: 
Архів


Квітень
2019
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

РЕКЛАМАНовини шоубізнесу від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Сінема Сіті.

ФОТОНОВИНИ


У Франківську відкрили виставку "Священна Гуцульщина"

ВІДЕОНОВИНИ


Як вступити до фізкультурного коледжу?
<p>
	<span style="color: rgb(10, 10, 10); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;">Івано-Франківський коледж Національного університету фізичного виховання і спорту України запрошує випускників шкіл для вступу.</span></p>

РОЗСИЛКА НОВИНІнформація надана: CreditPanda.com.ua


все для підприємців, роботодавців та орендарців